• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Polscy redemptoryści o misji zgromadzenia w Europie

  Misja Zgromadzenia Redemptorystów w Polsce i Europie, nawrócenie osobiste i wspólnotowe oraz dostosowanie struktur do potrzeb ewangelizacji do główne tematy spotkań redemptorystów, które odbyły się na przełomie września i października br. w Toruniu i Tuchowie.

  Prawie 150 Współbraci, wliczając w to także najmłodszych braci na etapie formacji, wzięło udział w dniach skupienia, refleksji oraz braterskiej dyskusji nad misją redemptorystów w Polsce i Europie. Uczestniczyli w nich także Świeccy Misjonarze Najświętszego Odkupiciela i inni świeccy współpracownicy redemptorystów. Podobne spotkania odbyły się już w prawie wszystkich prowincjach na świecie i końcem tego roku należy spodziewać się propozycji tzw. restrukturyzacji zgromadzenia także w Europie, a w latach 2019-22 podjęcia ostatecznych decyzji i wcielenia ich w życie w konkretnych warunkach geograficznych, społecznych i kulturowych.

  Proces restrukturyzacji może przynieść łączenie niektórych prowincji zgromadzenia, opuszczenie miejsc lub rodzaju prac, które nie spełniają już kryterium bycia misyjnymi, ale również zaowocować podjęciem nowych zadań ewangelizacyjnych i udaniem się w regiony i do grup społecznych, gdzie redemptoryści powinni dziś pełnić swój charyzmat głoszenia Ewangelii ubogim i najbardziej opuszczonym.

  Tematem obecnego sześciolecia u redemptorystów są słowa „Świadkowie Odkupiciela: solidarni dla misji w poranionym świecie” zainspirowane przez Konstytucje Zgromadzenia i rekolekcje prowadzone przez kard. Luisa Tagle z Filipin dla członków Kapituły Generalnej w 2016 r w Tajlandii.

  Spotkania w Polsce animowali Przełożony Generalny o. Michael Brehl CSsR, jego Wikariusz o. Alberto Eseverri CSsR, Radny Generalny o. Pedro Lopez CSsR oraz Koordynator Konferencji Redemptorystów Europy o. Johannes Römelt.

  WIĘCEJ: Ameryka Łacińska i Karaiby: nowe wino w nowe bukłaki

  o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Toruń

  Udostępnij