• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Pogrzeb śp. o. Jerzego Górowskiego CSsR

  Dnia 15 lutego br. w Odense w Danii odbył się pogrzeb o. Jerzego Górowskiego, redemptorysty, członka Regii Kopenhaskiej. O. Jerzy zmarł mając 63 lata. Pochodził z Gródka nad Dunajcem, gdzie przyszedł na świat 08.03.1948. Wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów i po odbyciu nowicjatu złożył śluby zakonne 15.08.1967, a następnie 21.06.1973 przyjął święcenia kapłańskie. Do pracy duszpasterskiej w Danii wyjechał w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Ostatnie lata jego życia były naznaczone poważną chorobą. Z tego powodu wymagał specjalistycznej opieki.

  W pogrzebie o. Jerzego Górowskiego wzięło udział ok. 100 osób świeckich, głównie Polacy i Duńczycy z parafii w Odense i Kopenhadze. Była rodzina zmarłego, ok. 10 osób. Obecni byli prawie wszyscy posługujący w Danii redemptoryści oraz ok. 10 kapłanów z różnych parafii w Danii. Na pogrzeb przybyła trzyosobowa delegacja redemptorystów Prowincji Warszawskiej. Prowincjała o. Janusza Soka reprezentował o. Marek Kluk, przełożony domu prowincjalnego i wiceekonom prowincji.

  Mszy św. pogrzebowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Czesław Kozoń ordynariusz diecezji kopenhaskiej, która obejmuje wszystkich katolików w Danii. W swoim kazaniu podkreślił przede wszystkim wartość posługi duszpasterskiej śp. o. Jerzego oraz jego zmaganie z chorobą. Wyraził także wdzięczność za jego ofiarne życie.

  Po Mszy św. udano się na cmentarz miejski w Odense. O. Jerzy został pochowany w kwaterze katolickiej, pośród innych zmarłych redemptorystów posługujących Danii. Jest on pierwszym polskim redemptorystą, który spoczął na cmentarzu w Odense.

  Uroczystość pogrzebowa przebiegła przy wspaniałej słonecznej pogodzie, a o. Jerzy Kruk, przełożony wspólnoty redemptorystów w Odense, zadbał o ugoszczenie rodziny, kapłanów i przyjaciół śp. o. Jerzego.

  o. Zbigniew Bruzi CSsR

  Udostępnij