• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Perth Amboy: wola dobroczyńców zrealizowana – nowa posadzka w kościele

  W kościele św. Szczepana w Perth Amboy, NJ w USA, gdzie od prawie ćwierć wieku pracują polscy redemptoryści, udało się po latach starań zrealizować wolę ofiarodawców i położyć nową posadzkę w świątyni. Modlimy się za zmarłych Dobrodziejów i cieszymy się pięknem kościoła, gdzie od lat gromadzą się wierni różnych języków i kultur.

  Dwadzieścia lat temu śp. p. Barbara Piasecka-Johnson podarowała materiał z granitu i marmuru na podłogę do kościoła. Pierwotnie materiał ten miał być przeznaczony do jednego z kościołów w Gdańsku, ale po perturbacjach ostatecznie trafił do naszego kościoła w Perth Amboy.

  Z pewnych przyczyn projekt nie został sfinalizowany, w międzyczasie p. Barbara Piasecka-Johnson zmarła, kamień czekał na odpowiedni moment. Przyjaciółką Barbary Piaseckiej i jednocześnie naszą parafianką była śp. p. Danuta Wyszyński. Jej wielkim pragnieniem i marzeniem było położenie tego kamienia w naszym kościele. Bardzo się angażowała w pozyskiwanie funduszy na ten projekt.

  W sierpniu 2019 r. zostaliśmy posłani do posługi w tej parafii wraz z o. Waldemarem Wielądkiem CSsR, kilka razy rozmawiałem z p. Danutą na temat tego projektu, która wtedy była już bardzo chora. Dałem jej słowo, że postaram się, aby jej marzenia się spełniły. Pani Danuta zmarła jesienią 2019 r. zostawiając środki finansowe na podłogę.

  Ponad rok zajęły pertraktacje i inspekcje z diecezją, architektem, inżynierami i rzeczoznawcami. W końcu się udało, a ks. biskup dał „zielone światło”. Końcem lutego 2021 r. zaczęliśmy prace w piwnicach kościoła w celu wzmocnienia podłoża pod granit. 10 maja 2021 r. zamknęliśmy kościół i zgodnie z planem w ostatnią niedzielę lipca wróciliśmy do odnowionej świątyni.

  Z Bożą pomocą, możemy celebrować Eucharystie w (nie boję się tego powiedzieć) najpiękniejszym kościele w diecezji Metuchen. Dziękujemy paniom: Barbarze Piaseckiej i Danucie Wyszyński za piękny dar i wypraszamy dla nich łaskę nieba.

  o. Sławomir Romanowski CSsR, Perth Amboy, NJ, USA

   

   

  Udostępnij