• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Braniewo – sanktuarium Krzyża Świętego

  Parafia Krzyża Świętego w Braniewie

  Została utworzona 14 marca 1950 r. i  jest prowadzona przez Redemptorystów. Kościół parafialny jest budowlą klasycystyczną wybudowaną w latach 1722-1747. Parafia należy do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Braniewo.

  Proboszcz: o.  Jan Kwiecień CSsR

  Adres: ul. Świętokrzyska  10, 14-500 Braniewo

  Kontakt: tel. 0048 55 244 19 96, email: braniewo@redemptor.pl

  Własna strona internetowa: krzyzbwo.jimdo.com

   

  Sanktuarium Krzyża Świętego w Braniewie

  imageHistoria Sanktuarium związana jest z historią Cudownego Obrazu – Tronu Łaski  – krzyż jest tronem Chrystusa , z którego rozdaje On swe łaski. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym.

  9 lipca 1626 r. w czasie najazdu szwedzkiego trzech żołnierzy szwedzkich postanowiło zabawić się strzelaniem do obrazu Trójcy Świętej, który wisiał na pobliskim drzewie. Kiedy kule przeszyły obraz, z otworów popłynęła krew.

  Przy cudownym obrazie dokonało się wiele uzdrowień. Miejsce to było często nawiedzane przez pielgrzymów, uznano więc, że wymaga bardziej godnej oprawy. Stąd decyzja o rozbudowaniu niewielkiej kaplicy do rozmiarów kościoła.

  W 1923 roku kustoszami Sanktuarium zostali niemieccy redemptoryści, którzy zapoczątkowali nowy okres w dziejach świątyni. Zbudowali klasztor, którego budynek nawiązuje charakterem do bryły kościoła, odnowili świątynię oraz rozpropagowali kult cudownego obrazu.

  Braniewo wnetrzePo roku 1945 kościół przejęli polscy redemptoryści. Odbudowali zniszczony klasztor i odrestaurowali sanktuarium. Odnowiono organy, które w czasie wojny bardzo ucierpiały. Naprawiono kopułę uszkodzoną przez pociski. Jest to jeden z dwóch kościołów w Braniewie, które przetrwały II wojnę światową, zachowane są w nim wszystkie ołtarze, organy, ambona i inne zabytki.

  Adres i kontakt:  taki sam jak parafii

  Własna strona internetowa: krzyzbwo.jimdo.com

  Udostępnij