• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  O. Bernard Łubieński na znaczku turystycznym

  Z inicjatywy o. Leszka Zabdyra CSsR i wspólnoty redemptorystów w Bardzie kilka dni temu ukazał się okolicznościowy znaczek turystyczny z postacią naszego Współbrata Czcigodnego Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego CSsR.

  Znaczek jest opatrzony tytułem: „O. BERNARD ŁUBIEŃSKI, REDEMPTORYSTA, MISJONARZ NIOSĄCY NADZIEJĘ”. Został wydany z okazji przypadającej w grudniu 150 rocznicy jego święceń kapłańskich.

  Znaczek ten jest już dostępny u redemptorystów w Bardzie i mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępny także w innych miejscach.

  Kilka słów o postaci przedstawionej na znaczku i okoliczności, dla której został wydany można przeczytać w opisie znaczka, zaczerpniętym ze strony Znaczków Turystycznych.

  Prezentowany dzisiaj znaczek to kolejna inicjatywa ojca Leszka, który dba nie tylko o to, aby poprzez znaczki pokazać atrakcje turystyczne Barda, ale też zapoznać nas z historią Zgromadzenia Redemptorystów, a także dostarczyć wszystkim kolejne tak bardzo potrzebne w grze kolekcjonerskiej JOKERY.

  Jesteśmy przekonani, że i tym razem wczytując się w opis niniejszego znaczka poznacie kolejną ciekawą postać. Zachęcamy też do rozszerzenia zdobytej wiedzy, w końcu rolą znaczków jest też edukować kolekcjonerów.

  Bernard Łubieński urodził się 9.12.1846 r. w Guzowie k. Warszawy. Dzieciństwo i wczesną młodość przeżył w domu rodzinnym. Po ukończeniu studiów w katolickim kolegium w Ushaw w Anglii, wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów. 29.12.1870 r. został kapłanem. Przez jedenaście lat pracował w Anglii jako misjonarz i duszpasterz wśród katolików angielskich i polskich emigrantów. Jego wielkim pragnieniem był powrót redemptorystów do Polski. To pragnienie spełniło się. Powróciwszy do Ojczyzny w 1883 r. przyczynił się do powstania klasztoru redemptorystów w Mościskach, obecnie Ukraina. W 1885 roku został dotknięty paraliżem nóg, pozostał kaleką do końca życia.

  Nie przeszkadzało mu to w pracy misyjnej, a dzięki temu jeszcze bardziej stawał się misjonarzem niosącym nadzieję. Głosił słowo Boże zarówno ubogim robotnikom i mieszkańcom wsi, jak też ziemiaństwu i arystokracji. O. Bernard był wielkim czcicielem Maryi, to jemu zawdzięczamy kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce. Utrudzony działalnością apostolską i doświadczony cierpieniem o. Bernard zmarł w opinii świętości 10.09.1933 r. w Warszawie. Jego doczesne szczątki znajdują się w kościele redemptorystów w Warszawie, gdzie przybywają ludzie z różnymi troskami prosząc o łaski. W 1961 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny; w marcu 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót o. Bernarda. Od tego momentu przysługuje mu oficjalnie tytuł: Czcigodny Sługa Boży.

  WIĘCEJ: Czcigodny Sługa Boży Bernard Łubieński CSsR – misjonarz, który wzbudzał nadzieję [VIDEO]

  WIĘCEJ: O. Bernard Łubieński od dziś Czcigodnym Sługą Bożym!

  Jeśli chcecie wejść w posiadanie tego znaczka, to koniecznie musicie odwiedzić Bardo i tamtejszą furtę klasztorną redemptorystów. Znaczek już na Was czeka, a wraz z nim kilka ciekawych pieczęci, możliwość wykonania sobie zdjęcia z Maxi Znaczkiem i wiele innych turystycznych i nie tylko pamiątek. Zapraszamy do Barda.

  o. Sylwester Cabała CSsR, Bardo

  Udostępnij