Niedziela Wrocławska: Golgota Wschodu miejscem kształtowania moralnego kręgosłupa
Wrocławska Golgota Wschodu w parafii redemptorystów NMP Matki Pocieszenia co roku gromadzi środowiska sybirackie i katyńskie w kolejną rocznicę napaści Sowietów na Polskę na uroczystej modlitwie za pomordowanych na Wschodzie, zesłanych i potomków. W niedzielę, 10 września 2023 r. sprawowana była Msza św. w ich intencji w ceremoniale wojskowym. Wręczono także odznaczenia, m.in. kustoszowi Golgoty Wschodu, o. Witoldowi Baranowi CSsR.
Chcemy modlić się za naszą Ojczyznę, za ofiary reżimów totalitarnych, zarówno za tych, którzy zostali rozsiani w różnych miejscach, wyrwani z korzeniami z własnych rodzinnych stron, jak i tych, którzy ciężkie chwile przeżyli, a których nie ma już pośród nas – mówił na wstępie Mszy świętej o. Witold Baran, redemptorysta.
We Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, wikariusz przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, uczestniczyli przedstawiciele Sybiraków, Rodzin Katyńskich, Wojsko Polskie, Policja, harcerze i inni.
Półki naszych księgarni czy bibliotek pełne są różnego rodzaju poradników podających, jak postępować w różnych sytuacjach. Ale we wszystkich tych poradnikach i na najróżniejszych kursach nie ma odpowiedzi na to, jak postępować wobec zła, jak zachować się, gdy dotyka nas zło – mówił o. Mazurkiewicz podczas homilii, dodając: – W Ewangelii Pan Jezus mówi, że taki człowiek ma być jak poganin czy celnik. W ówczesnej kulturze chodziło o tych, którzy kolaborowali z Rzymianami, którzy nie mieli nic wspólnego ze świątynią w Jerozolimie, z religią żydowską, nie chcieli się nawrócić. Z takimi ludźmi nie utrzymywało się wtedy kontaktów.
Wyróżniona została postawa ludzi, którzy mimo doświadczanego zła, potrafili się mu sprzeciwić. – Taka postawa wykazywana była przez konkretnych ludzi, przez ludzi, którzy wobec wielkiego zła potrafili być wierni Ewangelii czy naturze człowieka stworzonej przez Pana Boga – mówił kaznodzieja, wymieniając m.in. św. Maksymiliana Marię Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, czy Rodzinę Ulmów.
Nie zabrakło także odniesienia do Golgoty Wschodu, która znajduje się pod opieką wrocławskich redemptorystów. – Jest to miejsce modlitwy, pamięci i pojednania. Miejsce, gdzie kształtują się kręgosłupy najmłodszego pokolenia. Kształtowana jest świadomość historyczna i pamięć, która potrafi wszystko przetrwać, która potrafi poprowadzić ludzi dalej i dać nadzieję.
Po zakończonej Eucharystii wręczono odznaczenia. Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Piotra Glińskiego, otrzymał kustosz Golgoty Wschodu, o. Witold Baran CSsR. Związek Sybiraków przyznał także okolicznościowe medale pamiątkowe „95 rocznica Powstania Związku Sybiraków” gronu osób związanych ze środowiskiem. Odbył się także apel pamięci.
oprac. red. na podst. tekstu ks. Łukasza Romańczuka, wroclaw.niedziela.pl; fot. Marian Kuczaj