• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Na dzień kanonizacji: Oscar Romero, czyli teologia wyzwolenia w praktyce duszpasterskiej

  W dzień kanonizacji św. Oscaa Romero polecamy książkę o. dr. Dariusza Pabisia CSsR „Oscar Romero, czyli teologia wyzwolenia w praktyce duszpasterskiej”. Została opracowana na podstawie jego pracy doktorskiej i opublikowana nakładem Wydawnicta Homo Dei.

  WIĘCEJ: O. Dariusz Pabiś doktorem teologii pastoralnej

  Książka jest refl eksją nad teologią wyzwolenia w nauczaniu abpa Oscara Romero. Choć jest to studium historyczno-pastoralne, to jednak ma ona znaczenie również dla misjologii. Stanowi bowiem istotny wkład w poznanie życia Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Czytając tę książkę, ma się wrażenie bogatego i dobrze opanowanego warsztatu naukowego. Jej treść nabiera zaś aktualności w świetle zapowiedzianej przez papieża Franciszka kanonizacji metropolity San Salvadoru.

  Ks. prof. dr hab. Jan Górski, WT UŚ, Katowice

  ***

  Latynoamerykańską teologię wyzwolenia kojarzono z próbami wykorzystywania ideologii marksistowskiej do uzasadnienia walki z niesprawiedliwymi strukturami społecznymi. Rodziło to ostry sprzeciw wśród teologów, zwłaszcza polskich, którzy dobrze rozumieli, do jakich zniewoleń ideologia ta prowadzi. Głębsza analiza pokazuje jednak, że teologia wyzwolenia nie jest zjawiskiem jednorodnym i nie musi być inspirowana ateistycznym światopoglądem. Książka pokazuje to na przykładzie nauczania abpa Oscara Romero. Dlatego właśnie wnosi ona duży wkład w teologię polską i może służyć za dobry materiał dla wszystkich przygotowujących się do pracy misyjnej w Ameryce Łacińskiej.

  Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, PWT, Warszawa

   

  Udostępnij