• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Monachijskie obchody 75 rocznicy Powstania Warszawskiego

  W dniach od 12 do 14 lipca 2019 r. Polonia monachijska wspominała bohaterski zryw powstańczy Warszawy, który miał miejsce 75 lat temu.

  12 lipca o godz. 18.00 w pomieszczeniach Konsulatu monachijskiego nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarcia wystawy dokonał konsul monachijski w obecności gości przybyłych z Warszawy i przedstawicieli Polonii monachijskiej. W sobotę 13 lipca w pomieszczeniach Konsulatu odbyły się lekcje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu dla dzieci i młodzieży polonijnej.

  Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. w niedzielę 14 lipca w kościele św. Józefa. Mszę św., na którą przybyło ponad tysiąc wiernych, sprawował o. proboszcz dr Stanisław Pławecki. On też wygłosił kazanie. Nawiązując do słów Jana Pawła II, że „naród polski miał przeszłość tak wspaniałą a zarazem tak straszliwie trudną”, o. proboszcz zaznaczył, że historia Powstania Warszawskiego jest szczególnym tego przykładem. W sierpniu 1944 r. Warszawa rzuciła się do walki z okupantem niemieckim niczym jak biblijny Dawid z Goliatem. Mimo olbrzymiej przewagi militarnej najeźdźcy powstańcy stawiali bohaterski opór Niemcom, bo mieli głęboki patriotyzm karmiony i podtrzymywany przez wiarę – mówił kaznodzieja.

  Uczestnicy Mszy św. modlili się za poległych uczestników Powstania Warszawskiego, a zwłaszcza za niedawno zmarłych parafian: Aleksandra Menharda i Irmę-Zembrzuską – oficerów Armii Krajowej. Obecność sztandarów, w tym także sztandaru Armii Krajowej, oraz dzieci i dorosłych w strojach ludowych nadała Mszy św. szczególny patriotyczny charakter. Ostatnim punktem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego było spotkanie „Polonia monachijska śpiewa (Nie)zakazane Piosenki”.

  Iwona Kuśnierz, Monachium; fot. Aleksandra Bezuszko, Monachium

   

   

  Udostępnij