• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Mniejszość niemiecka pielgrzymowała do Barda

  W niedzielę 11 lipca członkowie mniejszości niemieckiej z Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego i innych regionów Polski pielgrzymowali – zgodnie z doroczną tradycją – do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.

  Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. w bazylice mniejszej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prof. Piotr Tarlinski, duszpasterz mniejszości narodowych diecezji opolskiej.

  Koncelebrowali: o. Marian Arndt OFM, duszpasterz mniejszości niemieckiej z archidiecezji wrocławskiej oraz ks. Krystian z Opola.

  Niemcy żyjący w Polsce dziękowali m.in. za 30-lecie polsko-niemieckiego traktatu „O dobrym sąsiedztwie” oraz trzy dekady istnienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń (VdG).

  Historia pielgrzymek do Barda sięga późnego średniowiecza. Początkowo wierni różnych narodowości odwiedzali jednak swoje kościoły, odpowiednio polsko-czeski i niemiecki, wybudowane w 1315 i 1411 roku. W latach 1686-1704 powstała w ich miejscu jedna z najpiękniejszych świątyń na Dolnym Śląsku – bazylika mniejsza pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w której do dziś znajduje się wysoka na 43 centymetry, wykonana w XI wieku figurka Madonny Tronującej. Także w okolicy miasteczka znajdują się historyczne ślady pielgrzymek, na przykład w postaci XVII-wiecznej kaplicy maryjnej na Górze Kalwarii oraz trzynastu wybudowanych w latach 1904-1939 i 1990 r. kaplic na wzgórzu różańcowym.

  o. Sylwester Cabała CSsR, Bardo

  Udostępnij