• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Misja redemptorystów w Albanii ma już 8 lat

  Misja redemptorystów w Albanii rozpoczęła się 8 lat temu. Obecnie posługują w niej dwaj ojcowie z Prowincji Warszawskiej: Andrzej Michoń i Zbigniew Kwiecień, a także jeden z Prowincji Madryckiej, Laureano Del Otero Sevillano, a odpowiedzialność za całość ponosi Konferencja Redemptorystów Europy. Mimo któtkiego czasu istnienia misja cieszy się pokaźną wspólnotą wiernych, w dużej cześci młodą wiekiem.

  Pierwsze lata to głównie czas poznawania języka, kultury i zwyczajów a szczególnie tradycyjnej, ludowej pobożności, która pomimo wielu lat komunistycznych prześladowań została zachowana przez ludzi. Wielu Polaków odwiedza Albanię ze względu na słońce, ładne plaże i piękne góry, jednak dla nas to miejsce pracy i posługi misyjnej, gdzie głosimy słowo Boże i sprawujemy sakramenty.

  Choć Albania jest krajem muzułmańskim i zaledwie 10 procent ludności to katolicy, to udaje się nam rozpalać wiarę. W maju błogosławimy domy, czyli prowadzimy wizyty podobne do polskiej „kolędy”, bo w Albanii – błogosławienie domów odbywa się właśnie w okresie wielkanocnym. Na Wielkanoc 10 dorosłych osób przyjęło chrzest święty, a w niedzielę, 22 maja 2022 r., sześcioro dzieci zostało ochrzczonych i piętnaścioro przystąpiło do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

  W czerwcu, w przededniu święta św. Antoniego, który jest w Albanii bardzo czczony, 20 osób przyjmie sakrament bierzmowania. Przedstawiciele wspólnoty młodzieżowej przygotowują się do wzięcia udziału w Europejskich Dniach Redemptorystowskich w Toruniu.

  Prosimy o modlitwę w naszej intencji oraz za naszych parafian, którym troski tego świata zagłuszają często pragnienie Boga.

  o. Andrzej Michoń CSsR, o. Zbigniew Kwiecień CSsR, Albania

  * * *

  Parafia w Kamëz na obrzeżach Tirany liczy kilkanaście tys. katolików. Międzyprowincjalna wspólnota w Alabanii istnieje od 22 września 2014 r.

  WIĘCEJ: Albania: poświęcenie kościoła pw. św. Alfonsa

  WIĘCEJ: Albania: marzenie św. Jana Pawła II o jedności Europy musi spełnić się także na Bałkanach

  Udostępnij