• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Albania: marzenie św. Jana Pawła II o jedności Europy musi spełnić się także na Bałkanach

  „Za życia św. Jana Pawła II drugie płuco Europy leżało na wschodzie kontynentu, obecnie zaś jest ono tutaj, na Bałkanach Zachodnich” – mówił ambasador RP w Albanii, p. Karol Bachura w czasie odsłonięcia rzeźby św. Jana Pawła II w kościele redemptorystów w Bathore pod wezwaniem naszego Świętego Rodaka.

  W setna rocznicę urodzin św. Jana Pawła, 18 maja 2020 r. zostało odsłonięte jego popiersie w kościele redemptorystów w Bathore na przedmieściach Tirany. Jest to pierwszy na świecie kościół poświęcony św. Janowi Pawłowi II – uroczyste poświęcenie miało miejsce 6 dni po jego kanonizacji. Odsłonięcia dokonał ambasador RP w Albanii, p. Karol Bachura i burmistrz Kamzy, p. Rakip Suli.

  Rzeźba. dłuta znakomitego rzeźbiarza albańskiego, Maestro Mumtaza Dhrami, została przekazana parafii przez Ambasadę RP w Tiranie. Podczas uroczystego odsłonięcia pan ambasador podkreślił rolę jaką odegrał nasz Rodak w zmaganiach o wolność i jedność Europy:

  W centrum działalności św. Jana Pawła II znajdowała się zawsze walka o godność ludzką we wszystkich jej aspektach. To z nich, jak z pnia o chrześcijańskich korzeniach kontynentu wyrastały kolejne gałęzie:  dialog, solidarność, wolność i prawda, sprawiedliwość i Miłość. W obecnych, demonicznych czasach zagubienia wartości, na których mrocznym cieniem kładzie się zaraźliwy oddech COVID-19, bój o godność ludzką i zachowanie człowieczeństwa w każdej sytuacji są wszechobecne. Dlatego wybrałem słowa przewodnie pielgrzymki Ojca Świętego do Polski sprzed trzech dekad – „Ducha nie gaście”, zaczerpnięte z Listu  św. Pawła. W obecnych czasach apeluję o spoglądanie w przyszłość z nadzieją, o nie gaszenie ducha, o wzrost empatii, solidarności i respektowanie godności drugiego człowieka. Takie podejście umożliwi każdego dnia znajdywanie szeregu powodów do  dziękczynienia.

  Dziękuję zarazem tym wszystkim, którzy stoją na linii walki z wirusem: lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi medycznemu, policjantom i żołnierzom,  a także i tym, którzy starają się zapewnić nam wszystkim zalążki „normalności”, w tych nadzwyczajnych czasach – pracownikom służb miejskich, telekomunikacji, zakładów elektrycznych, sklepów i aptek, banków i administracji –  wam wszystkim dziękuję. Dziękuję dziennikarzom przekazującym rzetelne informacje. Dziękuję tym wszystkim, którzy wkładają serce w dialog polityczny, religijny, międzyludzki.

  Wędrując ku przyszłości, nie możemy zrażać się trudnościami. Te trudności są nieodzowne. Należą one poniekąd do samej istoty przemian, jakie muszą się dokonać w nas samych i wokół nas. „Ducha nie gaście” to znaczy też: nie pozwólcie się zniewolić różnym odmianom materializmu, który pomniejsza pole widzenia wartości – i człowieka samego też pomniejsza. Pamiętajmy, że prawda jest źródłem prawdziwej wolności i prawdziwej godności człowieka. Nie obawiajmy się. Nie lękajmy się. Niech ten trud ostatnich miesięcy życia w zamknięciu, niepokoju  i niepewności pomoże wcielić w życie prawdę zawartą w „Ducha nie gaście”.

  W parę miesięcy od decyzji o otwarciu negocjacji unijnych z warto przypomnieć, że św. Jan Paweł II niestrudzenie nawoływał do europeizacji całego kontynentu. Wspominał podczas swojego Pontyfikatu o „dwóch płucach Europy”, umożliwiających staremu kontynentowi oddychanie pełną piersią. Za Jego życia to drugie płuco leżało na wschodzie kontynentu, obecnie zaś jest ono umiejscowione tutaj, na Bałkanach Zachodnich.

  o. Andrzej Michoń CSsR, Tirana

  Udostępnij