• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Majowe manewry Zespołu Misyjnego „Wschód”

  Z dniem 2 maja 2019 r. w domu rekolekcyjnym na lubaszowskiej górce rozpoczął się 57. Ogólnopolski Zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”, który zgromadził w sumie ponad czterdzieści osób – świeckich oraz kleryków, a który potrwał do 5 maja br.

  Majowy zjazd rozpoczęliśmy wspólnie celebrowaną, wieczorną Mszą św., po której zatopiliśmy się w długie rozmowy, rozkoszując się gorącą herbatą i pysznymi, domowej roboty wypiekami. W ten sposób upłynął nam dzień przyjazdu. W piątek przeżywaliśmy dzień skupienia – wysłuchaliśmy m.in. konferencji o. Sylwestra na temat: „Żyć mocą chrztu”, w której przybliżył nam godność człowieka wypływającą z sakramentu inicjacji chrześcijańskiej.

  Po południu udaliśmy się na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę litanią loretańską, wypraszając u Maryi – w dniu jej święta – łaski potrzebne dla Zespołu w posłudze misyjnej i codziennym życiu. Świętowanie zakończyliśmy prawdziwym ucztowaniem – grillem, któremu towarzyszyły długie śpiewy polskich, ukraińskich i białoruskich pieśni religijnych przy akompaniamencie gitar i ukulele.

  Sobota była dniem przeznaczonym przede wszystkim na przygotowania do wakacyjnych turnusów rekolekcyjnych oraz do pracy z dziećmi i młodzieżą. Szczegółowo omówione zostały tematy i scenariusze tegorocznych katechez, które będą poruszać fundamentalne elementy chrześcijańskiego życia: modlitwę, sakramenty, współtworzenie wspólnoty Kościoła.

  Zadbaliśmy nie tylko o duchowe przygotowanie do wyjazdów, ale też o ich materialny wymiar: potrzebne przybory plastyczne, prezenty dla dzieci, obsługę sprzętu nagłaśniającego, podział zadań w grupach wyjazdowych. Centralnym punktem dnia była Msza Święta, której przewodniczył o. Dariusz Paszyński CSsR – Wikariusz Prowincjała. Podczas Eucharystii Justyna Skrzek, świecka misjonarka Najświętszego Odkupiciela i wieloletnia animatorka ZM „Wschód” odnowiła swoje przyrzeczenie misyjne.

  Ważną i poruszającą chwilą dla wszystkich członków Zespołu było także posłanie misyjne z błogosławieństwem na czas naszej wakacyjnej posługi na Wschodzie. Po całym intensywnym dniu na szczęście udało nam się wykrzesać jeszcze trochę sił na pełne energii zabawy taneczne i ruchowe podczas warsztatów, które przeprowadziły dla nas nasze „Wschodowe” animatorki. Pomysły na zabawy z dziećmi zabierzemy do parafii, w których będziemy pracować w wakacje, mając nadzieję, że także naszym najmłodszym podopiecznym przyniosą radość.

  Niedzielny poranek, tak jak każdy dzień zjazdu, rozpoczęliśmy wspólną modlitwą. Tego dnia w uroczystej Mszy Świętej uczestniczyliśmy razem z mieszkańcami Lubaszowej. Jeden z kapłanów koncelebrujacych Eucharystię porównał posłanie misyjne członków ZM „Wschód” w obecności parafian do wyprawiania apostołów, „by szli na cały świat i nauczali inne narody”, przez pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. To ważne dla nas przesłanie, przypominające, jak stale aktualna i od setek lat niezmienna jest potrzeba niesienia Bożego Słowa i świadectwa życia Ewangelią innym ludziom, którzy za tym tęsknią.

  Opiekunem duchowym zjazdu był o. Sylwester Pactwa CSsR – przewodniczący Zespołu, natomiast sprawy organizacyjne koordynował br. Piotr Mazur CSsR – sekretarz Zespołu z ramienia braci kleryków.

  Następny ogólnopolski zjazd Zespołu Misyjnego Wschód na Lubaszowej dopiero w październiku, wcześniej jednak czeka nas wiele ważnych i pięknych chwil podczas wakacyjnych rekolekcji.

  tekst: p. Gabriela Dul, br. Norbert Żukliński CSsR, fot. br. Norbert Żukliński CSsR

  Udostępnij