• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Lubaszowa: rekolekcje, jakich jeszcze nie było – RDWPR

  Już od trzech lat istnieje rodzina Różańcowego Dzieła Wspierania Powołań Redemptorystowskich. Zrzeszone w nim osoby bezinteresownie wspierają redemptorystów modlitwą i ofiarą cierpienia, wypraszając nowe powołania do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. W dniach 8-11 października 2015 w Lubaszowej odbyły się ich pierwsze rekolekcje.

  Świadomi tego, iż Pan Bóg uczynił nam wielkie rzeczy, błogosławiąc dziełu, w którym uczestniczy już kilka tysięcy osób, postanowiliśmy jako duszpasterze powołań Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, pójść o krok dalej i zorganizować rekolekcje dla modlących się o powołania redemptorystowskie.

  Rekolekcje odbyły się w dniach 8-11 października w Lubaszowej. Do domu rekolekcyjnego przybyło 38 osób z całej Polski. Już od samego początku dało się odczuć wzajemną życzliwość i otwartość uczestników na wszystko, co Pan Bóg zechce im w tych dniach podarować. Rekolekcje rozpoczęliśmy oficjalnie Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem duchowego przewodnika tych dni – o. Marcina Klamki CSsR. We Mszy Świętej uczestniczyli także bracia nowicjusze. Po zakończonej celebracji miał miejsce niezwykle radosny moment spotkania uczestników z nowicjuszami, którzy przedstawiali się, mówili o życiu w nowicjacie oraz dziękowali za modlitwę w ich intencji.

  W kolejnym dniu rekolekcji uczestnicy mogli m.in. oprócz wysłuchania nauk, przeżyć sakrament pokuty i pojednania oraz skorzystać z możliwości, jakie dawała bardzo sprzyjająca spacerom aura. Bardzo interesującym momentem tego dnia było spotkanie z o. Adamem Koślą CSsR, który kilkanaście lat pracował na misjach w Boliwii i ze zgromadzonymi podzielił się doświadczeniami zdobytymi w Ameryce Południowej. Kulminacyjnym momentem tego dnia, jak i całych rekolekcji była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusza Soka, który wygłosił również kazanie. Upewnił w nim zgromadzonych świeckich, że poprzez bliskość z Bogiem i modlitwę, stają się siłą Kościoła i Zgromadzenia Redemptorystów. Na tej Mszy Świętej, która była dziękczynieniem za Różańcowe Dzieło Wspierania Powołań Redemptorystowskich oraz błaganiem o nowe powołania, obecni byli niemal wszyscy klerycy z Tuchowa i postulanci z Barda wraz z wychowawcami, skutkiem czego kaplica została obficie wypełniona. Podobnie jak dzień wcześniej, miało miejsce bardzo radosne spotkanie integracyjne z klerykami tuchowskiego seminarium redemptorystów.

  Kolejny, sobotni dzień stał się okazją do przybliżenia działalności Centrum Duszpasterstwa Powołań. Uczynił to o. Piotr Grześkiewicz CSsR w trakcie spotkań przedpołudniowych. Po południu natomiast, rekolektanci mieli okazję do bliższego poznania postaci Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego CSsR, którego działalność omówił o. Marcin Klamka CSsR. Wieczorem zaś, w sposób niezwykle barwny i obfity, o. Sylwester Cabała CSsR opowiedział o historii Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz o rozwoju jej kultu na całym świecie.

  Ostatni dzień rekolekcji – niedziela – wiązał się z niezwykle poruszającym przeżyciem, jakim było uczestnictwo w święceniach diakonatu pięciu redemptorystowskich seminarzystów. Zauważono na nich obecność RDWPR w momencie wygłoszenia słów powitania przez o. Rektora Macieja Sadowskiego CSsR, a także w kazaniu. Jego Ekscelencja bp Łukasz Buzun OSPPE podziękował modlącym się o powołania i podkreślił znaczenie tej nowej inicjatywy, jaką jest Różańcowe Dzieło Wspierania Powołań Redemptorystowskich.

  Dziękujemy Panu Bogu za nową redemptorystowską rodzinę orędowników nowych powołań dla Zgromadzenia. Ufamy, że takie rekolekcje uda się organizować co roku. Po wzruszających słowach wdzięczności wypowiadanych przez uczestników mamy pewność, że warto jeszcze większą rzeszę osób świeckich zaprosić do bliskości z redemptorystami oraz charyzmatem i misją Zgromadzenia.

  o. Witold Baran CSsR, o. Piotr Grześkiewicz CSsR,

  Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów

  Udostępnij