• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Krzyż Wolności i Solidarności dla śp. o. Zygmunta Sołka CSsR

  W czasie uroczystości pogrzebowych św. o. Zygmunta Sołka CSsR został wręczony 17 października 2020 r. w Głogowie Krzyż Wolności i Solidarności przyznany Zmarłemu jeszcze w lipcu br. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wręczenie opóźniło się przez epidemię, a odznaczenie odebrała Rodzina.

  Uroczystość miała miejsce w św. Klemensa Hofbauera w Głogowie podczas mszy pogrzebowej zmarłego kilka dni wcześniej kapłana. O. Zygmunt Sołek był jedynym duchownym w Głogowie, który miał odwagę odprawić mszę św. w drugą rocznicę porozumień sierpniowych (31 sierpnia 1982). Był zasłużonym kapłanem wspierającym NSZZ „Solidarność” oraz duszpasterzem młodzieży.

  W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej decyzję Prezydenta RP o nadaniu Krzyża o. Sołkowi odczytała dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu. Medal został przekazany rodzinie zmarłego księdza. W swoim wystąpieniu dr Katarzyna Pawlak-Weiss przybliżyła zebranym ideę Krzyża Wolności i Solidarności oraz ukazał postać o. Sołka w kontekście jego zaangażowanie na rzecz legalnej i podziemnej „Solidarności”.WIĘCEJ: Zmarł o. Zygmunt Sołek CSsR

  red. na podst.wroclaw.ipn.gov.pl; fot. Janusz Kukła, Głogów

  * * *

  Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

  Nie występowali wprawdzie z bronią w ręku, wyróżniani są jednak odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o suwerenny byt naszej Ojczyzny, zwieńczonej zwycięstwem w 1918 roku.

  Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej.

  Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności walczyli z systemem komunistycznym, który czynił wszystko, aby odebrać narodowi wartości tworzące nazwę odznaczenia: „krzyż” – to ponad tysiąc lat obecności chrześcijaństwa i współtworzenia cywilizacji łacińskiej, „wolność” – istotę polskości i „solidarność” – doświadczenie wspólnoty zrodzonej w sierpniu 1980 roku.

  Sprzeciwiając się komunizmowi, wybierali męstwo. „Podstawowym warunkiem człowieka ku zdobywaniu prawdy, a tym samym ku likwidowaniu zła, którym jest kłamstwo, będzie zdobycie cnoty męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu” – mówił ks. Jerzy Popiełuszko.

  Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości.

  Udostępnij