• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Kraków: spotkanie Rodzin Misjonarzy Redemptorystów

    W dniach 19 – 21 maja 2023 r. w domu zakonnym Redemptorystów w Krakowie po raz kolejny odbyło się Spotkanie Rodzin Misjonarzy Redemptorystów. W zjeździe brało udział 20 osób, w tym rodziny współbraci pracujących za granicą oraz w kraju oraz ojcowie i bracia klerycy.

    Pierwszego dnia miała miejsce majówka i spotkanie integracyjne. Sobotę rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy, a po śniadaniu i wspólnej kawie, mieliśmy okazję posłuchać o. Sławomira Wardzały CSsR – neoprezbitera, który swoją formację odbywał w Argentynie i Boliwii. O. Sławomir chętnie dzielił się swoim doświadczeniem pracy w Ameryce Południowej, a następnie celebrował Eucharystię w kaplicy zakonnej, po której udzielił nam prymicyjnego błogosławieństwa.

    Po obiedzie udaliśmy się na spacer po Krakowie śladami Jana Pawła II. Rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej. Była to wspaniała lekcja historii życia i działalności naszego świętego Papieża Polaka i okazja, żeby obejrzeć z bliska liczne pamiątki. Szczególne wrażenie robiła sala z szatami kardynalskimi i biskupimi, a także skromny pokój Karola Wojtyły, dostosowany do potrzeb muzealnych, w którym mieszkał przez 7 lat jako ksiądz.

    Następnie przeszliśmy do kościoła pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, gdzie ślub brali rodzice Jana Pawła II i gdzie znajdują się doczesne szczątki ks. Piotra Skargi. Kolejnym przystankiem na naszej trasie był kościół św. Franciszka z Asyżu z relikwiami błogosławionych misjonarzy z Peru – Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, oraz bł. Anieli Salawy. Zobaczyliśmy tam też ławkę, gdzie Karol Wojtyła jako biskup krakowski w chwilach wolnych przychodził na modlitwę oraz pobliski pałac biskupi przy ulicy Franciszkańskiej 3, będącym siedzibą kurii metropolitarnej, gdzie znajduje się jego okno papieskie.

    Pogoda dopisywała, więc w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na lodach, a spacer zakończyliśmy nabożeństwem majowym w naszym kościele – sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który Karol Wojtyła nawiedzał, modlił się przed cudowną ikoną oraz przystępował do sakramentu pokuty i pojednania w okresie swojej pracy w zakładach Solvay. Sobotni wieczór spędziliśmy na rozmowach i wspólnym biesiadowaniu.

    Niedzielę ponownie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, a także Eucharystią w sanktuarium, której przewodniczył o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR – wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Po Mszy Świętej o. Mazurkiewicz spotkał się z uczestnikami spotkania i po krótce przedstawił sytuację naszej prowincji. Zapewnił też o modlitwie za misjonarzy i ich rodziny.

    Następnie mogliśmy posłuchać o. Andrzeja Michonia CSsR – byłego misjonarza w Kazachstanie, a obecnie posługującego w Albanii. W ciekawy sposób przedstawił nam codzienność posługi w międzyprowincjalnej placówce misyjnej na obrzeżach Tirany, stolicy państwa.

    Spotkanie Rodzin Misjonarzy Redemptorystów zakończyliśmy obiadem w klasztornym refektarzu, po którym wróciliśmy do naszych domów. Spotkanie to było wspaniałą okazją do poznania rodzin naszych współbraci, wspólnej modlitwy za misjonarzy i za siebie nawzajem, a przy okazji zwiedzenia Krakowa. Wszyscy przyznawali, że choć na pierwszy rzut oka uczestnicy mogą wydawać się sobie obcy, to w rzeczywistości mają wiele wspólnego, dzięki połączeniu przez powołanie zakonne swoich synów czy braci. Spotkanie było zatem czasem umacniania naszych więzi jako jedna wielka rodzina redemptorystowska.

    Zjazd został zorganizowany przez o. Adama Koślę CSsR, przewodniczącego Sekretariatu Misji Zagranicznych Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

    br. Jakub Stanisz CSsR, Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Tuchowie

    Udostępnij