• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Kard. Joseph Tobin CSsR nie pojedzie na Synod  

  Arcybiskup Newark w USA, kard. Joseph Tobin CSsR ogłosił, że nie będzie uczestniczył w październikowym Synodzie Biskupów o młodzieży i rozeznawaniu powołania. Powodem są obowiązki duszpasterskie w archidiecezji w związku z kryzysem spowodowanym przez nadużycia seksualne duchownych.

  „Ten Synod jest wyjątkowo ważnym momentem w życiu Kościoła i byłem zaszczycony, że zostałem mianowany przez Ojca Świętego jako członek tego specjalnego zgromadzenia – napisał purpurat w noszącym dzisiejszą datę (21 września 2018 r.) liście do katolików swojej archidiecezji. Przypomniał, że tamtejsi wierni cierpią z powodu kryzysu, który wciąż się rozwija. W tej sytuacji nie wyobraża sobie, aby mógł opuścić swoją diecezję na ponad miesiąc. „Po modlitwie i konsultacji napisałem do papieża Franciszka, prosząc go, by zwolnił mnie z uczestnictwa, ale zapewniając go, że mocno popieram cele Synodu i że będę posłuszny temu, co zostanie postanowione” – napisał kard. Tobin.

  Poinformował też wiernych, że następnego dnia otrzymał list od Ojca Świętego, w którym Franciszek wyraził zrozumienie dla motywów, które powodowały arcybiskupem Newark i zwolnił z obowiązku uczestniczenia w Synodzie.

  W latach 1986-2000 arcybiskupem Newark był Theodore McCarrick, wobec którego wysunięto szereg zarzutów o molestowanie seksualne kleryków, a któremu papież Franciszek w czerwcu b.r. zakazał publicznego sprawowania posługi kapłańskiej, i który 28 lipca zrezygnował z godności kardynalskiej.

  za: KAI

  * * *

  W Synodzie Biskupów nt. Młodzieży uczestniczyć będzie kilku redemptorystów:

  1. Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów o. Michael Brehl CSsR – jako przedstawiciel Unii Przełożonych Generalnych

  2. O. bp Ralph Heskett CSsR, ordnariusz Hallam w Anglii – jkao przedstawiciel Konferencji Episkopatu Anglii i Walii

  3. O. bp Bryan J. Bayda CSsR, greckokatolicki orydnariusz Saskattoon – jako przedstawiciel Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

  4. O. prof. Sabatino Majorano CSsR, prof. emerytowany Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie – jako konsultor

  Życzymy Współbraciom owocnej pracy i towarzyszymy Synodowi w modlitwie.

  red.

  Udostępnij