• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Kapituła Generalna: zakończył się trzeci tydzień obrad

  Od 31 października 2016 r. w Pattaya w Tajlandii trwa XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów. Zakończył się więc już trzeci tydzień obrad, a pozostał jeszcze jeden, do 25 listopada. Oto krótkie podsumowanie ostatnich kilku dni.

  31012811986_a926ee7322_o-copy

  Pierwsze dwa tygodnie obrad Kapituły to skupienie pod kierownictwem ks. kard. Antonio Luiz Tagle z Manili, przyjrzenie się stanowi Zgromadzenia, relacje poszczególnych konferencji, komisji oraz wybór Przełożonego Generalnego i Radnych Generalnych na kolejne sześciolecie. Ponownie wybrany został o. Michael Brehl CSsR z Kanady.

  WIĘCEJ: O. Michael Brehl CSsR ponownie Przełożonym Generalnym Redemptorystów

  WIĘCEJ: Nowy Zarząd Generalny Zgromadzenia Redemptorystów

  Trzeci tydzień rozpoczął się od wyboru Wikariusza Generalnego – został nim o. Alberto Eseverri CSsR z Hiszpanii. Kontynuowano także pracę i głosowania nas postulatami sformułowanymi w toku dwuletniego przygotowania do Kapituły. Podczas prac w grupach i sesji „otwartego mikrofonu” wybrzmiały dość mocno pytania o restrukturyzację Zgromadzenia, przejrzystość naszej misji i wypływające z niej priorytety, strukturę Zarządu Generalnego oraz o dalszą metodologię prac Kapituły.

  Dużo czasu poświęcono na dyskusję nt. sytuacji Konferencji Afryki i Madagaskaru, tamtejszych problemów i znaków nadziei oraz stanu realizacji zobowiązań Zgromadzenia do pomocy temu kontynentowi, które zostały przyjęte na poprzedniej Kapitule Generalnej w 2009 r. Rozpoczęto także pracę nad dokumentami końcowymi Kapituły, m.in. „Przesłaniem do Zgromadzenia”.

  Każdego dnia obradom towarzyszy modlitwa różnych grupach – kontynentalnych, językowych, w różnych obrządkach oraz wspólna wszystkich Kapitularzy. W najbliższą niedzielę, 20 listopada wszyscy udają się do Bangkoku do naszego kościoła Najświętszego Odkupiciela, aby tam w czasie Eucharystii modlić się razem z nową Radą Generalną oraz lokalną wspólnotą redemptorystów.

  W czasie tego tygodnia miały także miejsce prezentacje filmowe i multimedialne naszej pracy na świecie – m.in. sylwetki o. Aleca Reida CSsR, apostoła pojednania w Płn. Irlandii; o pracy Prowincji Neapolitańskiej na Madagaskarze; o Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Bacclaran w Manili – największym tego rodzaju na świecie, otwartym 24/7; o pracy redemptorystów w Surinamie (w tym roku minęło 150 lat naszej tam obecności uświęconej posługą trędowatym przez bł. Piotra Dondersa) i na Kubie, a także o skutkach ostatniego niszczącego huraganu na Haiti. Miały miejsce również występny miejscowej młodzieży oraz osób niepełnosprawnych z ośrodka prowadzonego przez tajskich redemptorystów w Pattaya, gdzie właśnie odbywa się Kapituła.

  Prowincję Warszawską na Kapitule reprezentują O. Prowincjał Janusz Sok CSsR oraz dwaj Delegaci: o. Andrzej Wodka CSsR, Prezes Akademii Alfonsjańskiej i o. Piotr Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej (obaj z Rzymu). W Kapitule udział biorą także inni polscy redemptoryści: o. Jacek Dembek CSsR (Radny Generalny ostatnich dwóch kadencji), o. Jacek Zdrzałek CSsR (Koordynator Konferencji Redemptorystów Europy), o. Zenon Gieniec CSsR (Przełożony Regii Św. Gerarda – Rosja i Kazachstan) i o. Henryk Kaczocha CSsR (Przełożony Wiceprowincji Resistencia w Argentynie).

  red.

  WIĘCEJ: wszystkie informacje o XXV Kapitule Generalnej

  Pełne relacje z każdego dnia Kapituły wraz z codziennym filmowym podsumowaniem dnia (w j. angielskim, hiszpańskim i włoskim) na stronie: cssr.news

  Pełna galeria zdjęć: flickr.com

   

   

   

  Udostępnij