• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Kanada: bp Bryan Bayda CSsR ordynariuszem eparchii Toronto i Wschodniej Kanady

  Ojciec Święty Franciszek mianował 28 kwietnia 2022 r. bpa Bryana J. Baydę CSsR ordynariuszem ukraińskiej greckokatolickiej eparchii Toronto i Wschodniej Kanady, zgodnie z rekomendacją Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w tej sprawie. Mnohaja lita! Polecajmy go i wszystkich biskupów redemptorystów w modlitwie. 

  Biskup Bayda został mianowany biskupem Saskatoon w 2008 r., a od listopada 2019 r. pełnił również funkcję administratora apostolskiego eparchii Toronto, po rezygnacji biskupa emerytowanego Stephena Chmilara. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk złożył gratulacje bp. Baydzie, udzielił błogosławieństwa oraz zapewnił o modlitwie za duchowieństwo i wiernych eparchii.

  Nowy ordynariusz skomentował swoją nową nominację: „Kiedy spoglądam wstecz na moją 14-letnią posługę biskupią w eparchii Saskatoon, mam tak wiele miłych wspomnień z drogi wiary wraz z duchowieństwem i wiernymi Saskatchewan. Mam nadzieję i modlę się, aby doświadczenie, które zdobyłem dzięki Duchowi Świętemu, dzięki darom, którymi podzieliło się ze mną tak wielu uczniów-misjonarzy w naszym Kościele, dobrze przysłużyło się w mojej nowej nominacji. Dziękuję Bogu za Jego łaski, moim braciom biskupom w Kanadzie i na Ukrainie za ich cierpliwość, przyjaźń i zaufanie oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wzywali mnie do wzrastania duszpasterskiego i duchowego w ostatnich latach”.

  O. bp Bryan Joseph Bayda urodził się w Saskatoon w Kanadzie w 1961 r. W 1986 r. złożył wieczyste śluby w Zgromadzeniu Redemptorystów, w prowincji Yorkton (ukraińska prowincja greckokatolicka w tym kraju). Po ukończeniu studiów teologicznych oraz pedagogicznych został wyświęcony w 1987 r. Pracował jako wychowawca w niższym i wyższym seminarium duchownym oraz jako duszpasterz parafialny w Zachodniej Kanadzie.

  W 2008 r. został mianowany biskupem Saskatoon, a jako hasło swej biskupiej służby wybrał fragment Dz 1,8 „Będziecie moimi świadkami”.

  WIĘCEJ: Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 30 arcybiskupów, 132 biskupów – lista

  za: cssr.news

  Udostępnij