• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Inauguracja roku akademickiego w AKSiM w Toruniu

  Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowała 21 października 2023 r. uroczyście kolejny rok swojej działalności. Mury uczelni opuścili kolejni absolwenci. Naukę w Akademii rozpoczęli pierwsi studenci kierunku lekarskiego.

  Studenci – zarówno Ci, który rozpoczynają naukę w toruńskiej uczelni, ale i jej absolwenci – zgromadzili się w auli, by wspólnie zainaugurować kolejny rok funkcjonowania Akademii. Wybrzmiało tradycyjne „Gaudeamus Igitur”.

  Tegoroczna inauguracja przypada w szczególnym momencie.

  – W tym roku, dokładnie 14 września, wypadła 25. rocznica wydania przez Jana Pawła II encykliki „Fides et Ratio”. Drodzy, ta encyklika to fundament, na którym od początku budowana jest nasza uczelnia – akcentował o. dr Zdzisław Klafka CSsR, profesor AKSiM, rektor toruńskiej uczelni.
  Budowana na dewizie „Fides, Ratio, et Patria”, czyli „Wiara, Rozum i Ojczyzna”. Do dewizy nawiązał w wykładzie inauguracyjnym ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

  – „Fides” to sanktuarium, do którego wkrótce się udamy, by zwieńczyć nasze uroczystości. „Ratio” to mury tej uczelni, które nie dzielą, ale łączą przestrzeń sanktuarium z przestrzenią wiedzy. A między innymi znajduje się „Patria” – przedwczoraj otwarte muzeum „Pamięć i Tożsamość” – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

  Wyższa uczelnia podobna jest do matki; podobna przez macierzyńską troskę. Uczył nas tego św. Jan Paweł II – mówił o dr. Tadeusz Rydzyk CSsR. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy list odczytała szef Jego Kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych. Prezydent podziękował za kształtowanie kolejnych pokoleń w duchu kultury chrześcijańskiej.

  Słowa pozdrowień i życzeń na nowy rok akademicki skierowali również premier Mateusz Morawiecki, minister edukacji i nauki – prof. Przemysław Czarnek czy prezydent Torunia – Michał Zaleski. Studenci złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

  Ślubowanie zakończyły słowa „tak mi dopomóż Bóg”. Wiara w życiu studentów toruńskiej Akademii zajmuje ważne miejsce.

  – Postawmy całe swoje życie na Maryję. To właśnie ona wyprosi nam wszelkie łaski – akcentował Mateusz Hanusiak, przewodniczący Samorządu Studenckiego AKSiM w Toruniu.

  Akademia w tym roku otrzymała zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego oraz studiów drugiego stopnia na pielęgniarstwie.

  – Absolwenci i pracownicy służby zdrowia, którzy kształcą się w AKSiM na co dzień pokazują, że swoim zaangażowaniem, czynami, podejściem, miłością potrafią przemieniać zło w dobro i być jak świeca, która spala się dla innych  – podkreślił dr Rafał Spachacz, kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu AKSiM w Toruniu.

  W intencji Akademii oraz osób z nią związanych w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II sprawowana była Msza Święta. Przewodniczył jej ks. bp Ignacy Dec – biskup senior diecezji świdnickiej.

  za: radiomaryja.pl

  fot. Monika Tomaszek

  Udostępnij