• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  For World: Przesłanie do redemptorystów „na dzisiaj”

  Pragniemy przypomnieć jeden z ostatnich odcinków projektu redemptorystowskiego „For World”. Przełożony generalny redemptorystów o. Michael Brehl CSsR przybliża nam, co jest ważne dla redemptorystów „dzisiaj”. 

  Całość odcinka na stronie: www.forworld.redemptor.pl

  Ponieważ „dzisiaj” żyjemy w bardzo szczególnym czasie, to, kim jesteśmy jako misjonarze redemptoryści, musi być wyrażone w sposób, którego dzisiejszy świat potrzebuje. Święty Alfons, który nas założył, był tego bardzo świadomy, kiedy redemptoryści z Pagani mówili o tych dwóch mieszkańcach północy, którzy dołączyli do zgromadzenia, Klemensie Hofbauerze i Tadeuszu Hüblu, że zamierzają wrócić za Alpy. To było 250 lat temu, zastanawiali się, co zrobić, a Alfons powiedział, że oczywiście Klemens i Tadeusz idący na północ od Alp będą musieli żyć misją redemptorystów zgodnie z rzeczywistością, kulturą i kontekstem, w jakim się znajdują. Nie będą w stanie robić dokładnie tego, co my robimy w południowych Włoszech – i to jest prawdziwe w każdym pokoleniu. Bycie misjonarzem redemptorystą „dzisiaj” buduje na ramionach i pracy oraz przykładzie redemptorystów z każdego pokolenia, nasz charyzmat jest taki sam. To, w jaki sposób żyjemy „dzisiaj”, musi być dostosowane do realiów świata, w których żyjemy. Święty Alfons wiedział o tym i był o tym przekonany w sposób proroczy i jasny.

  Zatem co to znaczy być redemptorystą „dzisiaj”?

  Przede wszystkim redemptoryści są misjonarzami, co jasno wynika z naszych Konstytucji i Statutów. Wystarczy spojrzeć na konstytucję 55, każdy z nas jest misjonarzem: ojcowie, bracia, studenci, nowicjusze, świeccy mężczyźni i kobiety, którzy pracują z nami w misji redemptorystowskiej. Nie jesteśmy kaznodziejami, nie jesteśmy formatorami, nie jesteśmy proboszczami. Jesteśmy misjonarzami. Prowadzimy misje głosząc kazania, pracując w parafii, pracując w formacji, pracując jako wykładowca. To wszystko jest tym, co robimy, aby przeżywać naszą misję zgodnie z rzeczywistymi potrzebami ludzi i zgodnie z rozeznaniem wspólnoty. Ale przede wszystkim jesteśmy misjonarzami.

  Co potrzebujemy zapamiętać od św. Alfonsa, abyśmy mogli być prawdziwymi misjonarzami w dzisiejszym świecie, w którym się znajdujemy? Św. Alfons położył nacisk na kilka kluczowych elementów, kluczowych punktów, które muszą być obecne w każdym redemptoryście – misjonarzu.

  Jeżeli chcesz dowiedzieć sie więcej, to zobacz i posłuchaj poniżej.

  Udostępnij