• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Filipiny: sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Baclaran kościołem jubileuszowym

  Kościół filipiński obchodzi 500-lecie chrześcijaństwa w tym kraju. Z tego powodu prowadzone przez redemptorystów sanktuarium Baclaran, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zostało wybrane na kościół jubileuszowy i wkrótce otworzy swoje jubileuszowe drzwi.

  Redemptoryści na Filipinach

  30 czerwca 1906 r. siedmiu redemptorystów przybyło do Opon na wyspie Mactan na Filipinach, aby rozpocząć nową misję. Dołączyli do o. Andrew Boylana CSsR, który mieszkał tam już  od roku. Przybycie tych siedmiu współbraci redemptorystów zapoczątkowało ponad 100 lat misji i obecności redemptorystów w kraju, w którym bez wątpienia Zgromadzenie odegrało znaczącą rolę zarówno w życiu religijnym, jak i społecznym.

  Lud filipiński, zwłaszcza ubodzy dzięki swej gościnności, odwadze i pomysłowości w przyjmowaniu wiary i Dobrej Nowiny, szybko uświadomili ówczesnym redemptorystom, że oni również zostali przez nich zewangelizowani. Pionierzy redemptoryści z Irlandii, Australii i Nowej Zelandii poświęcili się nauce języka, zrozumieniu kultury i życia z ludzi po to, by głosić Dobrą Nowinę, zwłaszcza ubogim i najbardziej opuszczonym w wielu odległych prowincjach kraju.

  Kiedy redemptoryści przybyli do Baclaran w 1932 roku, Baclaran był małą, opuszczoną wioską na pastwiskach blisko morza. Nie wyobrażali sobie, że kiedyś mała drewniana kapliczka przekształci się w największą na świecie świątynię poświęconą Matce Nieustającej Pomocy, a samo Baclaran w dynamicznie rozwijające się miasto i międzynarodowe centrum pielgrzymkowe (obecnie to część City of Parañaque, które jest właściwie częścią stołecznego, metropolitalnego regionu Manila,  tzw. Metro Manila).

  Nabożeństwo nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptoryści rozpoczęli w tym kościele w 1948 roku, a w pierwszego dnia uczestniczyło w nim tylko 70 osób. Po tygodniu liczba czcicieli podwoiła się, po kilku tygodniach doszła do tysiąca, po kilku miesiącach doszło do kilku tysięcy. Dziś każdej środy bierze w nim udział ok. 150 tys. ludzi.

  WIĘCEJ: Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy

  Pracę redemptorystów na Filipinach można podzielić na kilka etapów:

  – misja przed Nowenną do MB Nieustającej Pomocy (1906 – 1932)

  – fundacja w Baclaran (1932-1948)

  – założenie i początki nowenny (1948-1958)

  – rozprzestrzenianie się nabożeństwa po całym kraju (1958-obecnie)

  W czasie Covid-19

  Czciciele modlą się obecnie w środy na zewnątrz, przed Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Baclaran. Policja zabezpiecza ten obszar, aby zapewnić przestrzeganie  przepisów sanitarnych.

  za: cssr.news

  Udostępnij