• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Brazylia: tłumy pielgrzymów u Dobrego Jezusa z Groty

  Sanktuarium Dobrego Jezusa z Groty w mieście o tej samej nazwie (Bom Jesus da Lapa) w stanie Bahia w Brazylii to miejsce, gdzie w 1972 r. swoją pracę rozpoczęli polscy redemptoryści (dziś Wiceprowincja  Bahia). Święto patronalne obchodzone jest 6 sierpnia i jak co roku przypadł na nie szczyt sezonu pielgrzymkowego do tego miejsca.

  Bom Jesus da Lapa to trzecie co do wielkości sanktuarium Brazylii – corocznie odwiedza je ok. 1,5 miliona ludzi. Do tegorocznego święta (2016) pielgrzymi przygotowali się przez nowenne, która została poświęcona Bożemu Miłosierdziu.

  Do tego niewielkiego miasta położonego nad Rzeką Św. Franciszka w stanie Bahia zdążają pielgrzymi z roznych stron Brazylii. Sanktuarium to jest bardzo oryginalne – naturalne groty we wnętrzu góry stały sie miejscem modlitwy. Jest ich kilkanaście, a te największe zamieniły się w swiątynię i sanktuarium. W pierwszej grocie, pełnej zwisających stalaktytów, jest prosty ołtarz, nad którym umieszczony jest krzyż przyniesionu tam przez pustelnika Francisco de Mendonça Mar w 1691 r. Od czerwca do marca każdego roku Bom Jesus da Lapa przeżywa “najazd” pielgrzymów.

  o. Stanisław Wilczek CSsR/fot. o. Adam Mazur CSsR

  Wiceprowincja  Bahia i praca polskich redemptorystów w Brazylii

  WIĘCEJ: Bom Jesus da Lapa  – o. Waldemar Gałązka

  Udostępnij