• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Białoruś: nowa grupa świeckich współpracowników w misji

  Grodno – jedno z najszybciej rozwijających się miast Białorusi, leżące na zachodzie kraju, blisko granicy z Polską, 400 tys. mieszkańców – i liczba ta ciągle rośnie. Wśród mieszkańców działa największa parafia prowadzona przez redemptorystów Prowincji Warszawskiej – prężnie działająca wspólnota, która chce więcej, która chce głosić Obfite Odkupienie wszystkim wokół. Jak to jednak robić skutecznie?

  Grupa świeckich osób ze wspólnoty uczniów – misjonarzy, animatorów kursów Alpha oraz grup pastoralnych pod opieką o. Andrieja Vrubleuskiego CSsR zaprosiła o. Pawła Drobota CSsR z Warszawy, by razem z nim pod kierownictwem Ducha Świętego znaleźć nowy sposób ożywienia działalności ewangelizacyjnej. O. Paweł, który przyjechał do Grodna w dniach 21-24 października, wraz z trzema klerykami z WSD Redemptorystów w Tuchowie, podzielił się doświadczeniem założenia małych grup ewangelizacyjnych – niewielkich wspólnot, otwartych na wszystkich, które skupiają się na budowaniu wspólnoty i rozważaniu Pisma św. Mają być one punktem wyjścia do dalszego rozwoju całej wspólnoty parafialnej i do formowania animatorów w duchu redemptorystowskim.

  WIĘCEJ: Grodno: Największa parafia naszej prowincji ma 25 lat!

  Poniedziałek, wtorek, środa i czwartek były dniami prowadzenia warsztatów pastoralnych dla animatorów i liderów celem przedstawienia idei małych grup ewangelizacyjnych. We wtorek odbył się także dzień skupienia dla wspólnoty redemptorystów w Grodnie. W środę do południa miał miejsce warsztat o finansach i krzewieniu mentalności budzenia odpowiedzialności za prowadzone dzieła ewangelizacyjne. Natomiast po obiedzie bardzo odkrywczym było spotkanie z przedstawicielami młodych małżeństw i rodzin animatorów na temat kursów małżeńskich i rozwoju relacji rodzinnych. Podczas wieczornej Mszy św. 23 osoby złożyło uroczyste zobowiązania formowania się we wspólnocie uczniów-misjonarzy im. Bł. Kaspra Stangassinngera.  W czwartek 24 października został przeprowadzony warsztat na temat prowadzenia wspólnotowej i indywidualnej modlitwy wstawienniczej.

  Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, w którym papież Franciszek przypomina, że ochrzczony znaczy posłany do głoszenia, to okazja, by znaleźć sposób na dotarcie do ludzi, dla których Jezus jest nieznany. Widok ludzi zatroskanych o dobro ludzi i zaangażowanych w głoszenie Obfitego Odkupienia daje nadzieję, że oprócz wzrostu samego Grodna rozrośnie się też wspólnota wierzących w Jezusa. Warsztaty i spotkania uruchomiły proces przygotowania do misji parafialnych w parafii Najświętszego Odkupiciela, które planowane są na rok 2021. Cało to dzieło szczególnie zawierzamy opiece Matki Bożej Pomocy Nieustającej.

  br. Dariusz Dudek CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

  Udostępnij