• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Beatyfikacja hiszpańskich redemptorystów

  W najbliższą sobotę, 22 października, odbędzie się beatyfikacja dwunastu hiszpańskich redemptorystów, którzy ponieśli męczeńską śmierć w Madrycie w 1936 roku. Beatyfikacyjna Msza św. będzie celebrowana w katedrze Almudena w Madrycie o godz. 11:00, a przewodniczyć jej będzie delegat apostolski, kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

  Uroczystość beatyfikacji zostanie poprzedzona czuwaniem modlitewnym młodzieży w piątek, 21 października, o godz. 20:30 w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie. Wydarzenia zakończą się w niedzielę, 23 października, dziękczynną Eucharystią o godz. 12:00, której przewodniczyć będzie o. Rogério Gomes, Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów.

  Mszę św. beatyfikacyjną będzie retransmitować TV TRWAM w sobotę o godz. 22:45. Natomiast powtórka jest zaplanowana na poniedziałek 24 października o godz. 10:15.

  Redemptoryści męczennicy należeli do dwóch wspólnot, które Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela posiadało wtedy w stolicy Hiszpanii: Sanktuarium Nieustającej Pomocy w Chamberí i bazylika św. Michała w La Latina. Na czele grupy męczenników stoi o. Vicente Renuncio Toribio.

  WIĘCEJ: Dwunastu nowych błogosławionych redemptorystów: o. Vicente Renuncio Toribio wraz z towarzyszami (biogramy w j. polskim)

  WIĘCEJ: Pełne biografie nowych błogosławionych w j. hiszpańskim

  Ogłoszenie kolejnej grupy redemptorystów męczenników hiszpańskiej wojny domowej błogosławionymi jest owocem pamięci synów św. Alfonsa Liguori o swoich współbraciach i ich daninie krwi, przez prawie 90 lat, które upłynęły od ich śmierci, a także pracy związanej ze zbieraniem danych, które rozpoczęły się zaraz po tragicznych wydarzeniach w 1936 r. Doprowadziło to do prośby o otwarcie sprawy beatyfikacyjnej w 2005 r., rozpoczynając fazę diecezjalną procesu we wrześniu 2006 r. i kończąc w listopadzie 2007 r. Po przeprowadzeniu badań w dykasterii ds. spraw świętych przez historyków, teologów, kardynałów i biskupów, 24 kwietnia 2021 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił ich beatyfikację .

  My, redemptoryści, pragniemy podziękować Bogu za nasz charyzmat i powołanie oraz za tych 12 misjonarzy – kapłanów i braci zakonnych – którzy oprócz głoszenia Ewangelii i głoszenia Chrystusa Odkupiciela, żyli zgodnie ze swoim ślubem wytrwałości (czwarty ślub u redemptorystów), będąc wiernymi swojej wierze i powołaniu oraz głosząc zbawienie i miłosierdzie Boże pośród prześladowań, a także przelewając swoją krew jako wyraz wielkodusznego oddania, miłości Boga oraz przebaczenia i pojednania dla wszystkich.

  WIĘCEJ: Błogosławieni męczennicy redemptoryści hiszpańskiej wojny domowej (sześciu wcześniejszych z Cuenca, beatyfikowanych w 2013 r.)

  o. Antonio Quesada CSsR, Madryt; za: cssr.news

  Udostępnij