• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Argentyna: spotkanie kapłanów i sióstr zakonnych

  W dniu 19 grudnia br. w San Vicente (Argentyna) w prowincji Misiones w parafii prowadzonej przez redemptorystów odbyło się spotkanie kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z Polski. Spotkanie zorganizował o. Jerzy Jacek Twaróg OFM, rektor Polskiej Misji Katolickiej.

  W Argentynie posługuje obecnie jeden biskup, 85 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 30 sióstr pochodzących z Polski. Pracują w różnych rejonach Argentyny: od Misiones po Patagonię.

  Wiceprowincja Resistencia w Argentynie

  Ważnym aspektem duszpasterstwa jest towarzyszenie pastoralne wiernym pochodzenia polskiego. Msze święte w języku polskim są odprawiane w kilku miejscach. Mimo że w Argentynie mieszka już druga, trzecia lub nawet czwarta generacja emigrantów z Polski, to jednak w wielu miejscach pielęgnowane są polskie zwyczaje i tradycje. Szacuje się, że w Argentynie jest między 150 tys. a 350 tys. osób pochodzenia polskiego. Ostatnia większa fala imigrantów napłynęła tu w 1947 roku, kiedy to 17 tys. żołnierzy drugiego korpusu zeszło na ląd ze statków w Buenos. Szacuje się, że ponad 500 kościołów w Argentynie zbudowali polscy księża.

  Jubileusz 75-lecia pracy redemptorystów z Polski w Argentynie

  Obecność duszpasterzy z Polski miała zawsze niebagatelne znaczenie. Przez dziesiątki lat kapłani i siostry zakonne przybywali tutaj, by towarzyszyć i wspierać pastoralnie wiernych pochodzenia polskiego. Obecnie msze święte w języku polskim są odprawiane jedynie w kilku miejscach. Oczywiste jest, że zasadniczy zakres pracy kapłanów i sióstr zakonnych obejmuje dziś głównie Argentyńczyków. Istotnym aspektem duszpasterstwa jest współpraca ze świeckimi. Na przykład, parafia redemptorystów w San Vicente obchodzi w przyszłym roku jubileusz 50-lecia, w związku z czym odbędzie się misja, którą przeprowadzi trzech misjonarzy redemptorystów i ok. 200 świeckich misjonarzy.

  tekst i foto: o. Janusz Sok CSsR

  Udostępnij