• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  65 Ogólnopolski Zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”

  W dniach 1–4 maja 2024 roku w Domu Rekolekcyjnym „Góra” Tabor w Lubaszowej odbył się 65 Ogólnopolski Zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”. Zjazd majowy, jak co roku, służy przygotowaniom do wakacyjnych wyjazdów rekolekcyjnych.

  Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w środę od wspólnej Eucharystii, a następnie mogliśmy spędzić ze sobą kilka chwil na rozmowach przy herbacie. Kolejnego dnia towarzyszyła nam służebniczka dębicka s. prof. Teresa Obolevitch, wykładowca filozofii na Uniwersytecie Papieskim św. Jana Pawła II w Krakowie.

  Siostra opowiedziała nam świadectwo swojego powołania, które wiąże się z początkami ZM „Wschód”. Siostra Teresa, jeszcze jako świecka osoba, brała udział w rekolekcjach w 1990 r. w Widzach na Białorusi, które prowadził wtedy jako kleryk, o. Grzegorz Ruksztełło CSsR. Przedstawiła również jak wyglądały pierwsze serie rekolekcji, zanim jeszcze Zespół rozpoczął swoją oficjalną działalność w 1991 r. i podzieliła się z nami tym, co Zespół Misyjny „Wschód” wniósł w jej życie.

  Panel spotkań popołudniowych poprowadził dla nas o. Mariusz Mazurkiewicz, wikariusz prowincjała. Zapoznał nas z nowymi wytycznymi dotyczącymi pracy z dziećmi i młodzieżą. Zagadnienia ochrony nieletnich są dla nas niezwykle istotne, ponieważ nasza działalność opiera się na pracy ewangelizacyjnej z najmłodszymi. Dowiedzieliśmy się o najnowszych zmianach legislacyjnych, dotyczących pracy z dziećmi w Polsce. Mogliśmy też podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży oraz zapytać o to, co nas nurtuje. Ojciec Mariusz celebrował dla nas Eucharystię, w czasie której nie zabrakło naszych „wschodowych” pieśni i słów wsparcia dla naszej ewangelizacyjnej misji.

  Dzień zakończyliśmy warsztatami psychologiczno-integracyjnymi „Poznaj siebie”, które poprowadziły dla nas uczestniczki zjazdu. Poznawaliśmy siebie samych oraz siebie nawzajem, zacieśniając więzi i budując nasze „wschodowe” relacje.

  Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski uczciliśmy uczestnicząc w Mszy Świętej w kaplicy Nowicjatu. Tego dnia przystąpiliśmy do pracy nad katechezami, z którymi udamy się do dzieci na Ukrainie i w Mołdawii. Tegoroczne hasło rekolekcji jest skupione wokół słów zaczerpniętych z Ewangelii wg św. Jana: „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21). Po obiedzie korzystając z fantastycznej pogody, postanowiliśmy udać się na wspólny spacer na Brzankę.

  Tradycją stało się również, że na zjeździe majowym kontynuujemy cykl poznawania życiorysów Polek i Polaków, którzy działali na rzecz rodaków, naszej kultury oraz wiary na Wschodzie. W tym roku przybliżony nam został życiorys Janiny Jandulskiej (1906–1938), Polki brutalnie zamordowanej przez NKWD na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wieczorem nie mogło zabraknąć również wspólnego posiłku, rozmów, śpiewów i planszówek.

  Mogliśmy również przez całą noc adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Powierzyliśmy Mu swoje troski i radości. Wypraszaliśmy także potrzebne łaski i dary Ducha Świętego, abyśmy odważnie nieśli Jezusa najmłodszym w czasie „Wakacji z Bogiem”.

  Ogólnopolski zjazd Zespołu Misyjnego Wschód jest wspaniałym czasem, gdzie możemy się spotkać, podzielić doświadczeniem misyjnym i przygotować się do głoszenia wakacyjnych rekolekcji. Ogromną radością jest dla nas, że na zjeździe pojawiły się nowe osoby, pragnące włączyć się w działalność ewangelizacyjną Zespołu. Matce Bożej zawierzamy Zespół Misyjny „Wschód” oraz nasze przygotowania do tegorocznych rekolekcji.

  br. Robert Krotowski CSsR, p. Marta Mądziel

  Udostępnij