• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  11 września: wspomnienie bł. Marii Celeste Crostarosy, Założycielki Redemptorystek

  11 września wspominamy w liturgii bł. Marię Celeste Crostarosę, Założycielkę Zakonu Sióstr Redemptorystek. Została ona beatyfikowana 18 czerwca 2016 r., w Foggia we Włoszech.

  Zamieszczamy także teksty liturgiczne na dzień wspomnienia oraz modlitwy przez wstawiennictwo bł. Marii Celeste.

  WIĘCEJ: redemptorystki.pl

  WIĘCEJ: Ten cud umożliwił beatyfikację bł. Marii Celeste Crostarosy

  WIĘCEJ: Maria Celeste Crostarosa – duchowość

  red.

   

  Rys biograficzny Marii Celeste Crostarosy

  Błogosławiona S. Maria Celeste Crostarosa, włoska mistyczka, Założycielka Zakonu Najświętszego Odkupiciela (Sióstr Redemptorystek), urodziła się w Neapolu 31 października 1696 roku, następnego dnia została ochrzczona, otrzymawszy imiona Julia, Marcella, Santa. Dziesiąta córka prawnika Józefa Crostarosy i  szlachcianki Paoli Baptisty Caldari wzrastała w rodzinnej atmosferze, głęboko religijnej, która pozytywnie wpływała na jej silny, ekstrawertyczny charakter i żywą inteligencję.

  Z wielkiej miłości do Chrystusa wstępuje do Karmelu mając 22 lata. Jednak klasztor ten został zlikwidowany a ona z siostrami znalazła się w Scali, rozpoczynając nową drogę wśród wizytek. Kiedy była jeszcze nowicjuszką,  25 kwietnia 1725, po Eucharystii, miała objawienie, które zainspirowało ją do założenia nowego instytutu zakonnego. Za radą spowiednika i mistrzyni nowicjatu napisała reguły: Instytut i Reguły Najświętszego Zbawiciela zawarte w Świętych Ewangeliach. Po kilku latach trudnych doświadczeń, dzięki pomocy św. Alfonsa Marii de Liguori, 13 maja 1731 roku, w dniu Pięćdziesiątnicy, w Scala powstaje Zakon Redemptorystek.

  Jej życie, jak sama opisała w Autobiografii, rozświetlało Słońce, które Bóg Ojciec zapalił w jej duszy. Tym Słońcem jest Chrystus. On to przemieniając ją w żywą pamiątkę swej miłości, przez nią wyznaczył drogę dla jej duchowych córek – redemptorystek, aby były dla świata jasnym, promieniującym świadkiem odkupieńczej miłości. Blask tego Słońca, które określiło drogę Matki Celeste, dotknął także Założyciela Redemptorystów, św. Alfonsa Marię de Liguori, w okresie, kiedy Bóg stawiał przed nim zadanie tworzenia Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (powstało ono 9 listopada 1732 roku w Scala).

  Kolejne bolesne wydarzenia związane z wiernością zadaniu, jakie Bóg powierzył  Marii Celeste, doprowadziły do wydalenia jej z klasztoru. Ostatecznie w roku 1738 w Foggii założyła klasztor, w którym mogła zrealizować Regułę napisaną w 1725 roku.

  Całą swą ziemską pielgrzymkę Maria Celeste przeżyła w głębokim zjednoczeniu z Jezusem, powtarzając niemal każdym tchnieniem: „Teraz już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”. Wszystko, co robiła, miało jasny cel i ożywiane było jedynym pragnieniem: „nie zaniedbać żadnej możliwości, aby Bóg był kochany przez wszystkich”.

  W Foggii Maria Celeste odnowiła relacje z redemptorystami, szczególnie ze św. Gerardem Majellą. Na spotkania z nią przybywał do klasztoru w Foggii także św. Alfons de Liguori.

  Zmarła w święto Podwyższenia Krzyża, 14 września 1755 roku, o godz. 15.00.

  Mieszkańcy Foggii, którzy nazywali ją „świętą przełożoną”, usłyszawszy o jej śmierci, podążyli licznie do klasztoru, aby powierzyć się jej wstawiennictwu. W tym samym dniu, w Materdomini, umierający już św. Gerard, zwracając się do brata, który się nim opiekował, powiedział: „Dzisiaj w Foggii odeszła Matka Maria Celeste, by cieszyć się Bogiem”.

  Oprócz wspomnianej Autobiografii i Reguł Zakonu, Crostarosa pozostawiła czternaście dzieł, wszystkie o mistycznej treści oraz ciekawy zbiór listów, który podkreśla jej wewnętrzną postawę w najbardziej krytycznych momentach życia.

  Wyniesiona na ołtarze dnia 18 czerwca 20016 roku w Foggii. Jej liturgiczne święto zostało ustanowione na dzień 11 września.

  * * *

  Tęskne wołanie o Jezusa – bł. Maria Celeste Crostarosa, „Rozmowy duszy z Jezusem”

  Przedwieczny Ojcze, mój Boże,

  Prawdo z natury,

  Świętości nieskończona,

  ukaż mi twego Syna, Mądrość odwieczną,

  w którym masz upodobanie w twej wiecznej radości,

  abym przez Niego posiadła Ciebie, Ojcze Przenajświętszy,

  i kochała miłością nieskończoną i wieczną;

  by On mi Ciebie objawił

  bym mogła poznać Cię w prawdzie,

  i kochać tak, jak chcesz być kochany.

   

  Ojcze Święty,

  daj mi twojego Syna,

  twoje Słowo,

  Tego, który mnie odkupił

  i w którym składam wszystkie moje nadzieje.

  Dusza moja tęskni za Tobą,

  Ciebie pragnie moja dusza i ciało,

  dniem i nocą woła do Ciebie cichym głosem,

  pełnym jęku ale i żaru.

  Daj mi Tego, którego kocham;

  Tego, w którym pokładam nadzieję;

  Tego, w którym jest moje życie;

  daj mi moją Nagrodę;

  daj mi w posiadanie to Dobro, które jest całym moim dobrem;

  daj mi moje Zbawienie, mój Pokój, moją Pewność prawdziwą i wieczną!

   

  Udostępnij