• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  100-lecie redemptorystów w Gliwicach

  9 listopada 2021 r. był dla gliwickich redemptorystów oraz miejscowej wspólnoty parafialnej Podwyższenia Krzyża Świętego nie tylko dniem 289. rocznicy założenia Zgromadzenia Redemptorystów, ale także świętowaniem 100-lecia obecności tych misjonarzy w mieście.

  Wspólnota parafialna przygotowała się do tego święta przez 9 kolejnych nowenn do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na które zaproszeni byli ojcowie redemptoryści pracujący kiedyś w Gliwicach. Tej ostatniej, wieczornej nowennie 9. listopada przewodniczył bp ordynariusz gliwickiej diecezji Jan Kopiec, który z wielką atencją kilka lat wcześniej wspierał starania o. proboszcza Piotra Świerczoka CSsR i parafian, by nowenna jeszcze mocniej zagościła w sercach gliwiczan. A efektem tego była koronacja koronami papieskimi ikony i podniesienie kościoła do rangi diecezjalnego sanktuarium MBNP.

  Po nowennie, na początku uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. biskup, wspominał o tym o. Grzegorz Kozioł CSsR, rektor gliwickiej wspólnoty redemptorystów, gdy przedstawiał 100-letnią historię gliwickich redemptorystów, poprzedzoną kilkoma wiekami dziejów kościoła, klasztoru, a przede wszystkim cudownego Krzyża św. z „Raciborskiego Przedmieścia”, który dziś jest w prezbiterium.

  WIĘCEJ: Ikona MB Nieustającej Pomocy w Gliwicach

  Ks. biskup w homilii podkreślił ogromną rolę Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w życiu diecezji. Ujął to z perspektywy historycznej, sięgając do specyfiki czasów św. Alfonsa i odniósł wielkie dzieło Ojca Założyciela do czasów współczesnych, gdzie opuszczenie jeszcze w większym wymiarze dotyczy sfery ducha.

  Na zakończenie swoją wdzięczność Zgromadzeniu wyrazili parafianie ofiarowując ornat i kwiaty. Głos zabrał też o. prowincjał Janusz Sok mówiąc o mocnej nadziei na następne 100 lat, bo to, co dla kapłana jest najważniejsze, tu właśnie ma miejsce i jest dziedziczone przez kolejne pokolenia redemptorystów: „Bóg nam zaufał i ludzie nam ufają”.

  Ostatnim aktem uroczystości było poświęcenie obrazu z herbem Zgromadzenia, który został następnie umieszczony przy kaplicy wieczystej adoracji.

  Zapewne osobą najbardziej usatysfakcjonowaną jest pięcioletnia Klara, która kilka miesięcy wcześniej, po niedzielnej Mszy św., w asyście taty zapytała o. proboszcza: „co to jest?” i wskazała na herb Zgromadzenia wydrukowany na okładce parafialnego miesięcznika Być Kościołem (nr 6/2021, http://www.krzyz-gliwice.pl/byc-kosciolem). O. proboszcz ze zdumieniem stwierdził, że w zasadzie w wystroju kościoła brakuje tak ważnego elementu. Zdjęcie Klary, która dzielnie dotrwała do końca uroczystości, dokumentuje jej satysfakcję, bo herb Zgromadzenia przypomina wszystkim o niezwykłej roli, jaką pełnią redemptoryści w Gliwicach.

  Zbigniew Ogonowski, Gliwice

  Udostępnij