• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  100-lecie Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – list O. Prowincjała

  Matka Boża Nieustającej Pomocy

  W tym roku mija 100 lat od pierwszego nabożeństwa nowenny nieustannej, które zostało odprawione w kościele redemptorystów 11 lipca 1922 r. w Saint Louis, w USA. To także dzięki tej modlitwie obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się tak dobrze znanym i najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem maryjnym na świecie – pisze o. prowincjał Janusz Sok CSsR w specjalnym liście wydanym z tej okazji.

  WIĘCEJ: 100-lecie Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (art. o. Józefa Grzywacza CSsR)

  Drodzy Współbracia, Siostry i Świeccy Współpracownicy!

  Piękna historia prostej modlitwy, pełnej ufności i nadziei objęła cały świat. Wierni różnych języków i kultur co tydzień wypowiadają te same słowa: z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz. Skąd się bierze ten fenomen? Zapewne stąd, że w Jej matczynym spojrzeniu każdy może odkryć Kogoś, kto widzi nasze ludzkie biedy i słucha z miłością. Papież Franciszek powiedział, że spojrzenie Dziewicy pomaga nam spojrzeć na siebie w inny sposób. Uczymy się widzieć siebie w Jej matczynym spojrzeniu.

  My, redemptoryści, wychowujemy się przy Niej. To dar, który nasze Zgromadzenie otrzymało. To zaproszenie do pełnego miłości spojrzenia na ludzi ubogich i najbardziej opuszczonych, do słuchania ich i wspierania. Chcemy być jak Matka Jezusa, która dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi swego Syna, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny (LG 62).

  W tym roku mija 100 lat od pierwszego nabożeństwa nowenny nieustannej, które zostało odprawione w kościele redemptorystów 11 lipca 1922 r. w Saint Louis, w USA. To także dzięki tej modlitwie obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się tak dobrze znanym i najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem maryjnym na świecie.

  Abp Światosław Szewczuk, 1 lipca 2018 r. w Tarnopolu, podczas uroczystego ogłoszenia, że w pierwszą niedzielę lipca obchodzone będzie święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy w całej Ukrainie, dziękował redemptorystom ukraińskim za to, że w ich ponad stuletniej historii zawsze byli gotowi nieść pomoc ludziom. Minęły cztery lata, a my dzisiaj z podziwem i dumą patrzymy na naszych współbraci, którzy pozostali tej misji wierni, bo ofiarnie wspierają i dodają otuchy ludziom poranionym wojną.

  Matko Boża Nieustającej Pomocy, chroń nas i prowadź, wspieraj, byśmy byli wytrwali i ofiarni w podejmowaniu naszego powołania, byśmy umieli widzieć ludzkie problemy, chcieli słuchać, potrafili nieść pomoc.

  o. Janusz Sok CSsR, prowincjał

  Warszawa, 27 czerwca 2022 r.

  Udostępnij