• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Szwajcaria: polscy redemptoryści rozpoczynają pracę w Kreuzlingen

  konstanz2

  Początkiem stycznia 2017 r. dwaj polscy redemptoryści: o. Jan Walentek i o. Marek Kluk podjęli swoje duszpasterskie obowiązki w Kreuzlingen w Szwajcarii w ramach umowy pomiędzy Prowincją Warszawską Redemptorystów a miejscowymi strukturami Kościoła katolickiego.

  Kreuzlingen leży nad Jeziorem Bodeńskim, na granicy z Niemcami i miastem Konstancją. Do miejscowej jednostki duszpasterskiej Krezulingen-Emmishofen należą dwie parafie: św. Ulryka i św. Szczepana. O. Jan Walentek już od jesieni 2016 r. służy wiernym j. niemieckiego, a o. Marek Kluk rozpoczyna początkiem stycznia br. swą pracę dla włoskojęzycznych katolików w regionie.

  Redemptoryści Prowincji Szwajcarskiej, a następnie po jej włączeniu do Prowincji Św. Klemensa, pracują w Kreuzlingen-Bernrain od 1919 r. Obecnie proboszczem jest nadal o. Josef Gander CSsR, lat 72, który z czasem przejdzie na emeryturę. Oprócz niego do wspólnoty należy jeszcze 4 szwajcarskich Współbraci, których średnia wieku to 87 lat. Dom zakonny jest pięknie położony, ale konieczny jest jego remont i po zmianach przejdzie na własność miejscowej parafii.

  Obecnie w Szwajcarii jest jeszcze 24 miejscowych redemptorystów w trzech placówkach: Baden, Matran i Kreuzlingen.

  red.; fot. TI Konstanz, kath-kreuzlingen.ch

  Galeria zdjęć z pierwszej wizyty Ojców i Mszy św. we wrześniu 2016 r.

   

  Udostępnij