• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Kraków: obraz MB Częstochowskiej gościł we wspólnocie zakonnej i wśród świeckich Współpracowników

  img_2107

  W dniach 2 i 3 stycznia 2017 r . we wspólnocie krakowskich redemptorystów na Podgórzu oraz w Domu Rekolekcyjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy gościła Maryja w jej cudownym wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Obecność ikony z Częstochowy związana jest z peregrynacją kopii cudownego obrazu w męskich wspólnotach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego w archidiecezji krakowskiej.

  Pierwsze dni nowego roku z takim Gościem było dla naszej wspólnoty zaszczytem i radością. Najpierw w kaplicy domowej redemptorystów był czas na wspólnotową i osobistą modlitwę przed obliczem Matki Bożej. Drugiego dnia, w kaplicy domu rekolekcyjnego wspólnota ewangelizacyjna Redemptor i Szkoła Nowej Ewangelizacji „Sursum Corda” dokonała aktu oddania się Matce Bożej. W czasie Eucharystii 57 osób złożyło zobowiązania  do formacji w kolejnym roku wzrastania na drodze uczniów Jezusa.

  Obecność Maryi dla naszych wspólnot, zarówno redemptorystów jak również świeckich związanych z naszą misją jest znakiem Bożej obecności i prowadzenia. Szczególnie ważne jest to dla nas w kontekście nowego roku duszpasterskiego w Polsce, którego wyzwaniem jest wyjście i głoszenie Ewangelii.

  o. Paweł Drobot CSsR, Kraków

  WIĘCEJ: Parafia i Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie

  WIĘCEJ: Centrum Apostolstwa i Duchowości Redemptorystów

  * * * * *

  Dlaczego peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej?

  W środę 16 października 2013 roku na Jasnej Górze została uroczyście zapoczątkowana peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej, która była ofiarowana polskim zakonom w marcu 1963 r. przez Sł. Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Na odwrocie Obrazu Nawiedzenia umieszczono jego tekst:

  Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała światu Syna Bożego, a Waszym Gospodom zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach, ku Radości Waszej, w Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną. Będę Waszym Pokojem i Miłością, będę Waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem.

  Na Dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi Stefan kard. Wyszyński Prymas Polski.

  O rozpoczęciu obecnej peregrynacji zdecydowała Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w 2013 r. Pierwsze nawiedzenie tego Obrazu odbyło się w latach 1963-1966 i było formą przygotowania się wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski oraz sposobnością do podjęcia wspólnotowej refleksji nad soborową reformą życia konsekrowanego.

  Odbywana od ponad trzech lat peregrynacja przeżywana we wspólnotach zakonnych ma służyć refleksji nad miejscem życia konsekrowanego we współczesnym świecie oraz wyzwań związanych z nową ewangelizacją i koniecznością dawania czytelnego świadectwa życia poświęconego Bogu, o czym tak wiele mówi w swoich wystąpieniach obecny papież Franciszek.

  red.

  Udostępnij