• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Zmarł o. Jan Noga CSsR

  W piątek, 8 stycznia 2021 r., zmarł w Gliwiach nasz Współbrat o. Jan Noga CSsR. Przeżył ponad 81 lat, odszedł w 64 roku życia zakonnego i 56 roku kapłaństwa. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach (ul. Daszyńskiego 2):

  • Msza św. żałobna w środę, 13 stycznia o 18.30 – pod przewodnictwem o. Janusza Soka CSsR, prowincjała redemptorystów, następnie czuwanie przy trumnie do 21.00
  • Msza św. pogrzebowa w czwartek, 14 stycznia o 11.00 – pod przewodnictwem ks. bp. Jana Kopca; o 10.30 modlitwa różańcowa

  red.; fot.  Kaludia Cwołek/FOTO GOŚĆ

  * * *

  O. Jan Noga urodził się 30 maja 1939 roku w Gromniku z rodziców Feliksa i Stefanii zd. Hudyka. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Gromniku, naukę kontynuował w liceum ogólnokształcącym w Tuchowie.

  Od najmłodszych lat służył przy ołtarzu jako ministrant. Gdy z rodzącego się pragnienia, by zostać kapłanem, zwierzył się swemu katechecie, ten rozpoczął starania o przyjęcie go do seminarium tarnowskiego. To się jednak nie powiodło z powodu przepełnienia uczelni w Tarnowie. Jako uczeń szkoły średniej w Tuchowie uczęszczał do klasztoru redemptorystów na lekcje łaciny. Życie zakonne, które tam obserwował, coraz bardziej go pociągało.

  W roku 1955 wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów i rozpoczął nowicjat w Braniewie. Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1956 roku w Łomnicy-Zdroju, zaś śluby wieczyste 2 sierpnia 1961 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 lipca 1964 roku w Tuchowie z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza.

  W roku 1968 ukończył na KUL studia z zakresu teologii moralnej. Następnie pracował w Tuchowie, będąc przez kilka lat wychowawcą kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym redemptorystów. W roku 1975 został mianowany wikariuszem współpracownikiem parafii św. Józefa w Krakowie z obowiązkiem pełnienia agend duszpasterskich na terenie powierzonego klasztorowi redemptorystów duszpasterstwa, a od 1 kwietnia 1983 roku został proboszczem nowo utworzonej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. Przez cały czas pełnił jednocześnie funkcję wykładowcy w tuchowskim seminarium. Następnie przeniesiony został do Tuchowa.

  Pod koniec lat 80-tych wyjechał do pracy w Monachium, skąd powrócił w 1990 roku i zamieszkał w Warszawie przy ul. Pieszej. W latach 1991-96 był przełożonym domu zakonnego w Tuchowie oraz wykładowcą w seminarium.

  Następnie został przeniesiony do Gliwic, gdzie przez prawie 25 lat posługiwał jako kapelan w Instytucie Onkologii. W 1997 roku został mianowany diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia. Był również duchowym opiekunem i przewodnikiem Gliwickiego Stowarzyszenia Amazonek. Zmarł 8 stycznia 2021 roku.

  WIĘCEJ: Gość Niedzielny Gliwicki: Zmarł ojciec Jan Noga

   

  Udostępnij