• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Pomoc Ukrainie
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Zmarł o. Jan Grochola CSsR

  O. Jan Grochola urodzony 3 stycznia 1926 roku w Brzesku, syn Stanisława i Anny Chuchro. Nowicjat rozpoczął 8 września 1944 roku w Łomnicy Zdroju i odbywał go pod kierunkiem o. Emanuela Trzemeskiego. Pierwszą profesję zakonną złożył 21 listopada 1945 roku w Łomnicy Zdroju, a po pięciu latach, 2 sierpnia 1950 roku w Tuchowie, profesję wieczystą. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. abpa Włodzimierza Jasińskiego 22 czerwca 1952 roku w Tuchowie. Jako neoprezbiter został posłany do Tirocinium misyjnego, które pod kierunkiem o. J. Sochackiego odbywał w Warszawie od 1 sierpnia 1955 roku do 1 lutego 1956 roku. 

  Pracował jako duszpasterz w Tuchowie i Toruniu, był proboszczem w Ujeźdźcu k. Paczkowa (zastępstwo). Przebywał także w domach zakonnych w Bardzie Śląskim, Braniewie, Łomnicy Zdroju, Zamościu (1979-1989) i Elblągu (od 1989 do końca życia), gdzie pracował jako misjonarz i rekolekcjonista. Ważnym epizodem w życiu o. Jan była pomoc duszpasterska w Bawarii, gdzie spędzał po kilka miesięcy w roku już jako emeryt. 

  Wykorzystując pobyt w niedalekim Zamościu, w 1978 roku rozpoczął na KUL studia w zakresie Prawa Kanonicznego, które uwieńczył 26 czerwca 1981 r. dyplomem magistra. Studium kanonicze napisał pod kierunkiem ks. prof. dr hab. J. Grzywacza Sytuacja prawna domu zakonnego i parafii.
  Przebywał jako misjonarz w następujących wspólnotach: Warszawie, Paczkowie, Szczecinku, Bardzie, Braniewie, Łomnicy Zdroju, Zamościu, Elblągu.

  O. Jan Grochola zmarł 11 października 2012 w domu zakonnym w Elblągu, przeżywszy 86 lat, w zgromadzeniu zakonnym 67, a w kapłaństwie 60. 

  Msza św. pogrzebowa odbędzie się we wtorek 16 X o godz. 12.00 w Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu.

  R.I.P.

  Udostępnij