• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Zespół Misyjny Wschód: Rekolekcje letnie 2016

  Najstarsi członkowie Zespołu Misyjnego „Wschód” nie pamiętają tak pracowitego lata jak to minione, w 2016 r. Zespół przeprowadził aż osiem serii rekolekcji, w trzech krajach: cztery na Ukrainie, trzy na Białorusi i jedna na Litwie.

  Widać, że dwudziestopięciolatek, jakim jest nasz Zespół, jest w pełni sił i że jego misja jest wciąż aktualna i potrzebna. Większość z miejsc, do których udaliśmy się była dobrze nam znana z wyjazdów jakie organizujemy tam od lat. Jechaliśmy więc tam jak do dobrych przyjaciół, a wręcz jak do rodziny. Takimi znanymi nam miejscami były parafie na Ukrainie: w Miżyńcu, Strzelczyskach, Krysowicach i Złoczowie oraz Widze na Białorusi. Przeprowadziliśmy również kilka serii rekolekcji w nowych dla nas miejscach: w Borysławiu na Ukrainie, w Szumilino na Białorusi oraz w Solecznikach Małych na Litwie.

  Tegoroczne rekolekcje przybliżały uczestnikom prawdę o Bożym Miłosierdziu. Animatorzy starali się czynić to językiem przystępnym i zrozumiałym dla młodych słuchaczy.

  Kolejny rok działalności naszego Zespołu, którego zwieńczeniem były letnie rekolekcje na Wschodzie, możliwy był przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu jego członków. Poświęcali oni chętnie swój czas i talenty, zarówno w ciągu roku – na udział w spotkaniach przygotowawczych i formacyjnych, jak i w czasie lata, kiedy to wielu z członków Zespołu kilkakrotnie udawało się na Wschód, aby głosić tam Ewangelię.

  WIĘCEJ: Zespół Misyjny Wschód ma już 25 lat!

  Szczególne słowa podziękowania pragnę wyrazić wobec kapłanów, którzy tego roku udali się z animatorami na Wschód. Byli to o. Stanisław Paprocki, o. Paweł Burda i o. Adam Kośla. Dziękuję im z całego serca za tak piękne włączenie się i wsparcie naszej misji, często kosztem własnego urlopu.

  Rekolekcje były owocem całorocznych przygotowań. Obejmowały one formację członków Zespołu poprzez spotkania, przesyłanie materiałów drogą elektroniczną oraz regularną wspólną modlitwę prowadzoną od lat w poniedziałki o godz. 21 przed wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej. Przygotowania miały również wymiar katechetyczny i obejmowały przygotowanie konspektów katechez głoszonych podczas rekolekcyjnych wyjazdów. I wreszcie wymiar materialny przygotowań, polegający na poszukiwaniu środków na sfinansowanie letnich wyjazdów. Odbywało się to poprzez tzw. niedziele misyjne organizowane w różnych parafiach w całym kraju oraz przez zbiórki artykułów papierniczych i przyborów szkolnych w wielu szkołach południowej Polski.

  W minionym roku staraliśmy się jako Zespół dotrzeć z informacją o możliwości włączenia się w naszą posługę do różnych środowisk młodzieżowych. Stąd odbyły się spotkania ze studentami w Warszawie, w Rzeszowie i w Tarnowie. Udało się również przeprowadzić audycję dla młodzieży w Radiu Maryja, podczas której mogliśmy przybliżyć słuchaczom ideę i działalność Zespołu.

  Bóg przysyła do Zespołu nowe osoby, które pięknie włączają się w naszą pracę. Dzięki nim dzieci i młodzież na Wschodzie może spotkać żywego Boga podczas letnich rekolekcji. Są jednak wciąż wielkie potrzeby. Dlatego wszystkich zainteresowanych dołączeniem do naszej misyjnej wspólnoty zapraszam serdecznie na ogólnopolskie spotkanie Zespołu Misyjnego „Wschód”, które odbędzie się w Lubaszowej, od 7 do 9 października. Zainteresowanych proszę o pisanie na adres: zespol.wschod@gmail.com.

  o. Witold Hetnar CSsR, przewodniczący Zespołu Misyjnego „Wschód”

  Fanpage ZM Wschód na Facebooku

  Borysław, Ukraina

  Miżyniec, Ukraina

  Soleczniki Małe, Litwa

  Strzelczyska,  Ukraina

  Widze i Szumilino, Białoruś

  Złoczów,  Ukraina

   

  Udostępnij