• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Zebranie Ogólne Wiceprowincji Bahia w Brazylii

  W mieście Bom Jesus da Lapa w Brazylii w dniach 20-23 września 2023 r. odbyło się zebranie ogólne członków Wiceprowincji Bahia, którego zadaniem było podsumowanie funkcjonowania tej jednostki redemptorystów w Brazylii.

  Zrodziła się ona z pracy misyjnej polskich redemptorystów, którzy przybyli do Brazylii w 1972 r., podejmując po redemptorystach holenderskich posługę w sanktuarium Dobrego Jezusa w Bom Jesus da Lapa. Od 9 listopada 2023 r. Wiceprowincja Bahia wraz z Prowincjami São Paulo i Rio de Janeiro wejdzie w skład nowej Prowincji Matki Bożej Aparecida, która powstała w wyniku dokonującej się restrukturyzacji Zgromadzenia.

  Uczestnicy zebrania wysłuchali sprawozdania przełożonego Wiceprowincji o. Roque Silva Alves, który sprawował tę funkcję od 2015 r. Zapoznali się również z raportem ekonoma Wiceprowincji o. Adama Rąpały, pełniącego to zadanie przez ostatnie 13 lat. Słowa wdzięczności i uznania ze strony Prowincji Matki skierował o. Sylwester Cabała, radny zwyczajny Prowincji Warszawskiej. Pięknym przeżyciem było wysłuchanie świadectw kilku współbraci, którzy podkreślali dynamizm misyjny redemptorystów wyrażający się poprzez realizację priorytetów pastoralnych, którymi są: posługa w sanktuariach, parafie misyjne, misje ludowe i formacja.

  W ciągu minionych 51 lat na ziemię brazylijską dotarło 34 polskich redemptorystów, w tym: 19 kapłanów, 1 brat zakonny i 14 kleryków, którzy w miejscowych warunkach kończyli swoje studia teologiczne. Niektórzy z nich wrócili po jakimś czasie do Polski. W tym okresie zmarło 10 polskich redemptorystów oraz 4 współbraci brazylijskich.

  Warto podkreślić fakt, że nasi współbracia od początku mocno akcentowali duszpasterstwo powołaniowe i stopniowo zaczęły się pojawiać powołania lokalne. W ostatnich 8 latach zostało wyświęconych na kapłanów 11 redemptorystów Brazylijczyków.

  Aktualnie do Wiceprowincji należy 40 współbraci: 13 Polaków i 27 Brazylijczyków (2 biskupów, 31 kapłanów, 1 brat zakonny i 6 kleryków juniorystów). W formacji podstawowej jest obecnie 16 współbraci: 5 aspirantów, 2 postulantów na filozofii, 1 postulant na brata, 2 nowicjuszy, 5 juniorystów na teologii i 1 juniorysta na praktyce pastoralnej.

  Nasi współbracia realizują swoją posługę misyjną w kilku miejscach stanu Bahia: Bom Jesus da Lapa (3 placówki), Salwador (4), Arraial D’Ajuda (1) i Juazeiro (1). Kilku współbraci pracuje we wspólnotach Prowincji São Paulo i Rio de Janeiro, zaś jeden w Portugalii.

  Warto podkreślić, że Wiceprowincja Bahia wydała trzech biskupów, którym powierzono tereny i wspólnoty ubogie, co potwierdza jej żywotność i zaangażowanie w ewangelizację. Są to: o. Czesław Stanula, pierwszy przełożony misji w Bahia, który w 1989 r. został mianowany biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco, a w 1997 r. został biskupem diecezji Itabuna w stanie Bahia (zmarł w 2020 r.). W 2011 r. biskupem został mianowany o. Marek Piątek, wykładowca teologii moralnej, który kieruje diecezją Coari w Amazonii. 31 maja br. papież Franciszek ordynariuszem diecezji Barra w stanie Bahia mianował o. João Batista Alves do Nascimento, który był pierwszym brazylijskim przełożonym Wiceprowincji.

  Podczas Eucharystii sprawowanej w sanktuarium Dobrego Jezusa redemptoryści dziękowali Bogu za to, że dzięki łasce Bożej i ludzkim staraniom Wiceprowincja pięknie się rozwinęła i może liczyć na dalszy dobry rozwój po włączeniu w struktury nowej Prowincji.

  o. Sylwester Cabała CSsR, Warszawa

  Udostępnij