• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Pomoc Ukrainie
  XXVI Kapituła Generalna
 • Menu

  XXVI Kapituła Generalna – znamy miejsce i datę

  Znamy już miejsce i termin kolejnej, XXVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia Redemptorystów, a ściśle rzecz biorąc jej kanonicznej fazy. Odbędzie sie ona w Rzymie  w dniach 11 września – 7 października 2022 r. Członkiem Komisji Przygotowawczej jest także redemptorysta z Prowincji Warszawskiej.

  Przewodniczączym Centralnej Komisji Przygotowawczej został o. Brendan Kelly CSsR – Sekretarz Generalny, a członkami: o. Alberto Eseverri CSsR – Wikariusz Generalny, o. Rogerio Gomes CSsR – Radny Generalny, o. Gianni Congiu CSsR – Moderator Kapituły, przełożony Domu św. Alfonsa w Rzymie (Prowincja Rzymska), o. Kevin O’Neil – Moderator Kapituły (Prowincja Baltimore), o. Joaquim Parron CSsR – Moderator Kapituły (Prowincja Campo Grande), o. Johannes Römelt CSsR – Koordynator Konferencji Europy (Prowincja Św. Klemensa) i o. Grzegorz Ruszaj CSsR – Dyrektor Biura Komunikacji w Rzymie (Prowincja Warszawska).

  Obrady odbędą się w domu formacyjnym Istituto Madonna del Carmine „Il Carmelo” na przedmieściach Wiecznego Miasta.

  Poprzednia XXV Kapituła Generalna odbyła się w Pattaya w Tajlandii od 31 października do 24 listopada 2016 r. Ustalono tam temat obecnego sześciolecia: „Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie”. Jest on zwięzłym podsumowaniem obrad Kapituły i opisuje kierunek rozwoju Zgromadzenia na następne sześć lat, do następnego jej zwołania. Obecny jest w materiałach formacyjnych, planach pastoralnych i pomaga w refleksji nad wykonaną pracą apostolską, czy jest zgodna z tym, czym żyją redemptoryści w innych krajach.

  WIĘCEJ: XXV Kapituła Generalna

  Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) zwołuje co 6 lat swoją Kapitułę Generalną. Jest to najwyższy organ wewnętrznej władzy Zgromadzenia i ustanawia prawa odnośnie życia redemptorystów na całym świecie oraz „wyraża udział wszystkich współbraci w trosce o dobro całego Instytutu” (Konst. 104). Delegaci, zebrani razem na Kapitule, są obrazem Zgromadzenia na całym świecie.

  Wszyscy redemptoryści są zaangażowani w proces rozeznawania, czy są wierni jego misji, zgodnie z duchem ich Założyciela, św. Alfonsa Liguori. Przez najbliższe dwa lata będą rozważać, czy poświęcają, lub nie, należytą uwagę głosowi Boga, który nieustannie stawia wyzwania Zgromadzeniu w Kościele i świecie.

  Podejmą także praktyczne decyzje i ustalą kierunki na następne sześciolecie. Ich wprowadzeniem w życie i nadzorem zajmie się Zarząd Generalny (Przełożony Generalny i sześciu Radnych Generalnych z różnych części świata), który zostanie przez tę Kapitułę wybrany.

  red.

  Udostępnij