• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  XXII Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę

  Na Jasnej Górze w niedzielę, 20 czerwca 2021 r. odbyła się XXII Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Do Ciebie się uciekamy”. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja. 

  Na Jasną Górę przybyły dzieci z Podwórkowych Kół Różańcowych z całego kraju. Zgromadzonych powitali o. Piotr Dettlaff CSsR oraz Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.  Kilka minut po godz. 11.00 rozpoczął się koncert w wykonaniu ks. bp. Antoniego Długosza.

  Następnie kilka słów do uczestników pielgrzymki skierowała Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Odniosła się do hasła pielgrzymki, które jest szczególne ważne w okresie pandemii [więcej].

  – Tak jak brzmi nasze hasło: „Do Ciebie się uciekamy”, tak właśnie przez wieki nasi rodacy przychodzili na Jasną Górę, w różnych momentach swojego życia i różnych momentach naszej ojczyzny. Młodzi, zanim przystąpią do matury, przybywają na Jasną Górę i proszą Matkę Bożą o potrzebne łaski. My tak samo przychodzimy do Maryi z różnymi intencjami w naszych sercach. (…) To wszystko chcemy złożyć w sercu Matki Najświętszej. Ona zawsze nas słucha, Ona zawsze wyprasza u swego Syna potrzebne nam łaski – zwróciła uwagę Magdalena Buczek.

  Założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci zaapelowała, aby nikomu nie zabrakło odwagi do tego, aby szerzyć modlitwę różańcową wszędzie tam, gdzie przebywamy.

  – Nadchodzą wakacje i więcej czasu będziemy spędzać z naszymi przyjaciółmi, dlatego niech nie zabraknie nam odwagi w szerzeniu modlitwy różańcowej wszędzie tam, gdzie jesteśmy, abyśmy i my sami nigdy nie przestali się modlić, ale także do tej modlitwy zachęcali innych, bo chcemy pomóc Matce Bożej w ratowaniu świata. Niech Maryja umacnia nas, aby nigdy nie zabrakło nam odwagi –  mówiła.

  Kolejnym punktem wydarzenia był koncert w wykonaniu Armii Dzieci oraz różaniec. O godz. 13.30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp. Antoni Długosz. W homilii mówił m.in. o roli rodziny oraz chrztu świętego.

  – Rodzice pragną, abyśmy byli nie tylko ich dziećmi, ale również dziećmi Pana Boga, dlatego nas ochrzcili. W chrzcie świętym otrzymaliśmy wspaniałe dary od Boga. Staliśmy się Kościołem Pana Jezusa. Otrzymaliśmy również wiarę, której nie można zobaczyć. Jednak nasi rodzice jako katecheci i kapłani domowego kościoła troszczyli się o rozwój tego prezentu. I w końcu staliśmy się Dziećmi Bożymi – wyjaśnił duchowny.

  Maryja kocha nas i prosi, byśmy postępowali w życiu tak, jak uczy nas tego Jezus Chrystus – podkreślał biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

  – Chciałbym, żebyście zwracali się do Matki Bożej nie tylko podczas Pielgrzymki, ale żeby cała wasza rodzina rozmawiała z Maryją i przedstawiała Jej swoje sprawy, czyli radości, smutki, zwycięstwa i porażki. Matka Boża chętnie nas słucha i cieszy się, kiedy o Niej pamiętamy – powiedział ksiądz biskup.

  Na zakończenie Eucharystii słowo do młodych pielgrzymów skierował o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Redemptorysta zaznaczył, że zaangażowanie w XXII Pielgrzymkę Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci i przybycie na Jasną Górę jest procesem siania ziarna.

  – Ziarno, aby wyrosło, potrzebuje trochę czasu, dlatego bądźmy cierpliwi. Nie wszystko od razu. Niedawno słyszałem, że uczeni znaleźli w egipskich piramidach ziarna, które mają więcej niż 3 tys. lat, ziarna z tamtej epoki. Naukowcy wsadzili te ziarna do ziemi i wydały one owoc – wyrosły. Tak samo może być w życiu młodych ludzi. Może to ziarno gdzieś się zagubiło, zawieruszyło i może niekiedy potrzeba wielu lat, aby wyrosło i wydało owoc. Ważne, aby siać, aby się nie zniechęcać, aby to ziarno rzucać w glebę serc młodych ludzi z miłością i ono zaowocuje. Za to, że siejecie – bardzo wszystkim dziękuję – akcentował o. Dariusz Paszyński CSsR.

  Głos zabrał również Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Redemptorysta wskazał, że najmłodsi są szczególnie uprzywilejowani w oczach Pana Boga i Maryi, a dowodem na to są objawienia maryjne, których doświadczały dzieci [więcej].

  – Matka Boża woła również do was. Objawiła się ona właśnie takim jak wy w Fatimie i innych miejscach. Ponadto potrzebuje Ona pomocników także w Polsce. Życzę wam tego, byście odpowiedzieli Matce Bożej „tak” – powiedział.

  Dyrektor Radia Maryja zachęcił dzieci do dalszego uczestniczenia w PKRD oraz regularnej modlitwy różańcowej.

  – Organizujcie te Podwórkowe Kółka Różańcowe. Rodzice, pomóżcie w tym swoim dzieciom. Bóg zapłać za to, że jesteście – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

  Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

  za: radiomaryja.pl

  fot. Monika Bilska, Radio Maryja; WIĘCEJ ZDJĘĆ

  Udostępnij