• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  WSKSiM w Toruniu po raz dwudziesty zainaugurowała nowy rok akademicki

  Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowała w sobotę, 17 października 2020 r. nowy rok akademicki. Do studentów popłynęły gratulacje m.in. ze strony prezydenta i premiera. To już dwudziesty rok działalności toruńskiej uczelni.

  Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła kolejny, dwudziesty już rok akademicki. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Ignacy Dec, biskup-senior diecezji świdnickiej.

  – Jeśli nasza cywilizacja ma przetrwać, to trzeba się obudzić, trzeba modlitwą, pokutą i nawróceniem głosić i urzeczywistniać Ewangelię życia – akcentował ks. prof. Ignacy Dec.

  Do studentów list skierował premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.

  „Szczególnie tu, na uczelni, której dewiza brzmi <<Wiara, Rozum i Ojczyzna>>, pragnę podkreślić rolę, jaką ma dziś do odegrania świat akademicki. Z pewnością nie może on być enklawą zdystansowaną i oderwaną od wspólnoty obywatelskiej, której istnienie i funkcjonowanie powinno służyć wiedzą działalności dydaktycznej i naukowej, etosem prawdy i wolności” – napisał prezydent.

  Centralnym punktem rozpoczęcia nowego roku akademickiego była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla, ordynariusza diecezji toruńskiej.

  – Tutaj kształtują się ludzie prawego sumienia. Przecież chyba każdy oczekuje, aby mediami, służbą zdrowia, polityką czy prawem zajmowali się ludzie kompetentni, dobrze przygotowani, ale też kierujący się wartościami, prawdą, uczciwością – podkreślał ks. bp Wiesław Śmigiel.

  W trakcie Eucharystii studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie.

  – Ślubuję uroczyście sumiennie i wytrwale zdobywać wiedzę, dbać o rozwój własnej osobowości, wspierać swoim działaniem rozwój nauki, przestrzegać praw i obyczajów akademickich, zachowaniem swoim strzec honoru i godności członka akademickiej – tak mi dopomóż Bóg – mówili studenci.

  Do społeczności akademickiej zwrócił się Dyrektor Radia Maryja i rektor-założyciel toruńskiej uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk.

  – Gratuluję wszystkim, którzy tworzą tę uczelnię. A tworzą ją władze, oczywiście Jego Magnificencja Ojciec Rektor, ze wszystkimi współpracownikami, ale tworzą też studenci. Wy tworzycie. Tworzycie to, co pomoże wam już teraz i w przyszłości poznać prawdę – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk.

  Podczas inauguracji nowego roku absolwenci studiów licencjackich i magisterskich odebrali dyplomy ukończenia uczelni oraz różańce-obrączki z wygrawerowanym hasłem uczelni: „Fides, Ratio et Patria”.

  za: radiomaryja.pl; fot. Katarzyna Cegielska
  Udostępnij