• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Wielki Odpust Tuchowski: Panie, Ty jesteś naszym pokojem

    W trzeci dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, z racji niedzieli, 3 lipca 2022 r., pierwsza Msza Święta sprawowana była już o godzinie 5:00 rano. Ponieważ pogoda dopisywała, odbyła się ona na dziedzińcu sanktuaryjnym – tak jak wszystkie kolejne. Eucharystii przewodniczył o. Zbigniew Bruzi CSsR – redemptorysta i misjonarz ludowy z domu zakonnego w Tuchowie, a kazanie odpustowe dla licznie przybyłych, pomimo wczesnej pory i chłodnej aury, wygłosił główny celebrans.

    WIĘCEJ: 1 lipca rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski 2022 [PROGRAM]

    Mszy Świętej o godzinie 7:00 przewodniczył o. Adam Kośla CSsR – prefekt Wyższego Seminarium Redemptorystów w Tuchowie, a odpustową naukę ponownie wygłosił o. Zbigniew Bruzi CSsR.

    Kolejnym punktem odpustowego planu była modlitwa o powołania, poprowadzona o godzinie 8:40 przez nowicjuszy Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, odbywających swoją formację w Lubaszowej k. Tuchowa. Bracia opowiedzieli słuchaczom, czym jest dla nich święty czas i doświadczenie przeżywania zakonnej próby. Na koniec zaprosili wiernych do wspólnej modlitwy o powołania i za powołanych.

    Niedługo później, o godzinie 9:00 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem o. Witolda Radowskiego CSsR – przełożonego tuchowskiego domu zakonnego. Kazanie, podobnie jak na wcześniejszych Mszach Świętych, wygłosił o. Zbigniew Bruzi CSsR. Na tę Mszę św. pielgrzymowali przedstawiciele samorządu terytorialnego. Przybyło również bardzo wielu kapłanów, którzy towarzyszyli pielgrzymom.

    Mszy Świętej o godzinie 11:00 przewodniczył ks. bp pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. Szczególnymi pielgrzymami na tej Mszy św. byli wierni, którzy utracili bliskich z powodu COVID-19.  Suma odpustowa zakończyła się tradycyjnie wystawieniem Najświętszego Sakramentu i krótką adoracją poprowadzoną przez głównego celebransa. Później odbyła się procesja eucharystyczna. Natomiast przed procesją została poświęcona rzeźba Jezusa Frasobliwego, która ma nam przypominać zmarłych na COVID-19. Również została poświęcona księga, do której można wpisywać bliskie nam osoby, które umarły w pandemii.

    O godzinie 14:45 na dziedzińcu sanktuaryjnym bracia nowicjusze poprowadzili Kkoronkę do Bożego Miłosierdzia.

    Bezpośrednio po nabożeństwie rozpoczęła się Msza Święta celebrowana przez o. Kazimierza Pelczarskiego CSsR – pedagoga i misjonarza z tuchowskiego domu. Kazanie wygłosił niestrudzony o. Zbigniew Bruzi CSsR, Po Mszy Świętej równo o godzinie 16:30 na dróżki różańcowe ruszyła spod bazyliki procesja, aby razem z braćmi nowicjuszami odmówić różaniec. Po nabożeństwie różańcowym o godzinie 17:15 na dziedzińcu sanktuaryjnym rozpoczęła się droga krzyżowa, przygotowana i poprowadzona również przez braci nowicjuszy.

    O godzinie 18:00 neoprezbiter, o. Patryk Reczek CSsR przewodził uroczystym nieszporom, odśpiewanym na placu sanktuaryjnym.

    Ostatnia tej odpustowej niedzieli Msza Święta sprawowana była o godzinie 18:30. Pokaźną część obecnych na niej wiernych stanowiła pielgrzymka uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Głównym celebransem i zarazem kaznodzieją odpustowym na tej Eucharystii był ks. prałat Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie oraz Dyrektor PPT.

    Msza święta na zakończenie dnia odpustowego tradycyjnie zakończona została procesją eucharystyczną, po której wierni pożegnali cudowny obraz Matki Bożej, zasłonięty przy akompaniamencie rzewnej pieśni „Już Cię żegnać musim, Maryjo!”.

    Tuż po błogosławieństwie kończącym procesję o godzinie 20:00 rozpoczął się zwyczajowy Wieczór Maryjny na zakończenie trzeciego dnia odpustu. W tym dniu odbył się Koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa.

    br. Karol Rzeźnik, WSD Redemptorystów w Tuchowie

    fot. br. Dominik Król CSsR

    fot. Krzysztof Jasiński

    fot. Krzysztof Świderski

    Udostępnij