• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Wakacyjne rekolekcje Zespołu Misyjnego „Wschód” na Litwie i w Rumunii

  Rok 2021 to 30 rok działalności Zespołu Misyjnego „Wschód” (zał. 1991). Widzimy, jak to dzieło trwa i nieustannie jest ożywiane Bożą łaską. Choć mijają lata, zmieniają się pokolenia animatorów, seminarzystów i kapłanów, to wciąż aktualny jest zamysł, który przyświecał wschodowiczom „pierwszej godziny” na czele z o. Grzegorzem Ruksztełłą CSsR: głosić dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie poprzez prowadzenie wakacyjnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży w krajach, które objęte były reżimem komunistycznym (byłego ZSRR).

  Podczas minionych wakacji Zespół Misyjny „Wschód” przeprowadził dwie tury rekolekcji: w Rumunii i na Litwie. Wyruszyły więc dwie ośmioosobowe ekipy (kapłan, dwóch seminarzystów i 5 animatorek),

  Poprzedni rok – 2020 – był pierwszym w historii Zespołu, kiedy to nie zorganizowano żadnych rekolekcji, z powodu pandemii, która ogarnęła cały świat. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że w te wakacje udało się nam wyruszyć przynajmniej do dwóch miejsc.

  Temat tegorocznych rekolekcji koncentrował się na Osobie Jezusa Chrystusa. Podkreślone zostało człowieczeństwo Zbawiciela, ukazane jako wzór dla każdego chrześcijanina.

  Nowy Sołoniec, miejscowość na rumuńskiej Bukowinie po raz pierwszy została oznaczona na mapie „wschodowych” wyjazdów. Pojechaliśmy tam na zaproszenie proboszcza, ks. Stanisława Kucharka. Droga była długa, trwająca dobrych kilkanaście godzin, a trasa przebiegała przez Słowację i Węgry. Rekolekcje trwały od 19 do 23 lipca i uczestniczyło w nich około 100 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych. Należy zaznaczyć, że Nowy Sołoniec to taka „mała Polska”, gdyż od pokoleń żyją tam Polacy. Nauki rekolekcyjne prowadzone były zarówno do grupy młodszej jak i starszej.

  Druga tura odbyła się w znanych nam już dobrze Solecznikach Małych na Wileńszczyźnie. W rekolekcjach wzięło udział 25 dzieci. Był to szczególny czas, ponieważ w Boże Narodzenie 2020 roku zmarł proboszcz tamtejszej parafii, ks. Kazimierz Gwozdowicz, przyjaciel redemptorystów i Zespołu Misyjnego „Wschód”.

  To właśnie ks. Kazimierz towarzyszył pierwszym momentom Zespołu, będąc proboszczem w parafii Widze na Białorusi. Grób ks. Kazimierza znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Podczas rekolekcji została odprawiona Msza św. w intencji ks. Gwozdowicza, a po niej, procesyjnie udaliśmy się na grób, przy którym odmówiliśmy modlitwy i złożyliśmy wieniec z kwiatów.

  Tradycyjnie, na zakończenie rekolekcji, każdy uczestnik otrzymał skromny prezent: przybory szkolne na nadchodzący rok. To piękny zwyczaj, który już chyba na stałe zagościł jako zwieńczenie naszych wyjazdów. Przybory szkolne pozyskujemy przez cały rok, głównie ze szkół i przedszkoli, ale również zgłaszają się do nas osoby indywidualne z pragnieniem obdarowania dzieci na Wschodzie jakimś drobiazgiem.

  Warto nadmienić, że czterej redemptoryści wyświęceni w tym roku, którzy przez czas seminarium byli członkami Zespołu (oo. Aleksander Ćwik, Paweł Głodowicz, Tomasz Marcinek i Piotr Mazur) zorganizowali podczas swoich prymicji obfitą zbiórkę przyborów szkolnych, które po części już zostały rozdane, reszta zaś czeka na dalsze przekazanie na Wschód, zgodnie z intencją ofiarodawców

  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dane nam będzie – jak poprzednimi laty – odwiedzić więcej krajów, w których wciąż „wiele jest serc, które czekają na Ewangelię”.

  Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do Zespołu Misyjnego „Wschód” prosimy o kontakt. Jest również możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim zjeździe Zespołu, który odbędzie się w Lubaszowej, w dniach od 29 do 31 października br.

  Zapraszamy. Informacje i zgłoszenia: e-mail zespol.wschod@gmail.com, Facebook @ZMiWschod.

  o. Sylwester Pactwa CSsR, Tuchów

  Galeria zdjęć z rekolekcji na Litwie

   

  * * *

  Galeria zdjęć z rekolekcji na Bukowinie

  Udostępnij