• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Wakacyjne rekolekcje Zespołu Misyjnego „Wschód” 2023 w Mołdawii i Rumunii

    Wakacje to czas ewangelizacyjnej pracy dla Zespołu Misyjnego „Wschód” – misyjnej współpracy redemptorystów i świeckich w krajach Europy Wschodniej i Azji od 32 lat. W tym roku udało się wyjechać na rekolekcje dla dzieci i młodzieży do Mołdawii Rumunii. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami oraz do przyłączenia się do Zespołu  Misyjnego „Wschód”!

    Kontakt: zmwschod.redemptor.pl

    e-mail: zespol.wschod@gmail.com; FB: @ZMiWschod

    * * *

    Mołdawia

    W dniach od 12-15 lipca w Rîșcani w Mołdawii odbywały się rekolekcje Zespołu Misyjnego „Wschód” pt. „Świętymi bądźcie”. Z ramienia Zespołu na miejsce udały się cztery osoby: o. Piotr Czechowicz CSsR, br. Bartłomiej Laskowski CSsR, Małgorzata Rowińska- Marcke oraz Magdalena Mazur.

    Rekolekcje były skierowane do ministrantów i wzięło w nich udział dwudziestu chłopców w wieku od 8 do 15 lat. Każdy dzień zaczynaliśmy od porannej gimnastyki, a następnie wspólnej modlitwy w kościele. Podczas katechez pochylaliśmy się nad kerygmatem, który przybliżany był poprzez różne aktywności: scenki, pantomimę, pracę w grupach itp.  Chłopcy mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi, aktorskimi i kreatywnością, którymi bardzo nas zaskakiwali.

    W każdy dzień przedstawiano również postać dnia – świętego, z którego młodzież może czerpać przykład do świętej codzienności. Zapoznawaliśmy uczestników z postacią św. Matki Teresy z Kalkuty, bł. Karoliny Kózkównej, św. ojca Pio oraz bł. Carlo Acutisa. Z racji że rekolekcje były skierowane do ministrantów, ważnym elementem była formacja ministrancka i nauka służenia przy ołtarzu, której prowadzenia podjął się br. Bartłomiej Laskowski CSsR. Centralnym punktem każdego dnia była Msza Święta, podczas której chłopcy mieli okazję poćwiczyć nowo zdobyte umiejętności w służbie przy ołtarzu.

    Nie zabrakło wyczekanej przez uczestników gry w piłkę nożną oraz innych gier i zabaw sportowych, w których bardzo chętnie brali udział.  Tradycyjnie na zakończenie rekolekcji każdy ministrant otrzymał prezent: zestaw artykułów szkolno- biurowych. Wspaniale było widzieć radość uczestników z każdego otrzymanego zeszytu czy piórnika. Czas rekolekcji był z pewnością piękny i owocny zarówno dla chłopców jak i dla członków Zespołu Misyjnego „Wschód”.

    Magdalena Mazur

    * * *

    Rumunia

    Tegoroczne „Wakacje z Bogiem” skupiały się wokół słów zaczerpniętych z Pierwszego Listu św. Piotra, cytującego Księgę Kapłańską „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1P 1,16).

    Czas wakacji to najbardziej pracowity okres dla Zespołu Misyjnego „WSCHÓD”. Zaczynamy bowiem przygotowania do wyjazdów, kończymy prace nad programem rekolekcji oraz przygotowujemy się do prowadzenia katechez oraz animacji czasu dla dzieci. Wakacyjne wyjazdy są jednak efektem całorocznej formacji członków ZM „WSCHÓD” oraz naszych przygotowań w czasie regionalnych i ogólnopolskich zjazdów.

    Za nami dwa wyjazdy rekolekcyjne. Pierwsze rekolekcje odbyły się w Cupcini w Mołdawii, gdzie Zespół udał się po raz pierwszy. Natomiast drugie zorganizowane były już po raz kolejny w Nowym Solońcu w Rumunii.

    18 lipca 2023 r. ekipa w składzie: Sylwia, Paulina, Weronika, Karolina, Marta, br. Karol, br. Łukasz oraz o. Robert, wyruszyła z Tuchowa do Rumunii. W czasie podróży mieliśmy czas, aby lepiej się poznać, zawiązać relacje oraz zawierzyć Bogu na modlitwie nasz wyjazd rekolekcyjny. Przemierzając Słowację oraz Węgry, drogami pośród górskich krajobrazów, dotarliśmy do malowniczej Bukowiny w Rumunii. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez parafian oraz ks. proboszcza Stanisława Kucharka.

    W łączności z tegorocznym hasłem staraliśmy się przybliżyć dzieciom postaci świętych, pokazując, jak dążyć do świętości w życiu codziennym na wzór św. Matki Teresy z Kalkuty, bł. Karoliny Kózkówny, św. ojca Pio, czy św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Nie zapomnieliśmy także o świętych redemptorystach, których historie przedstawialiśmy z ogromnym zapałem. Światło dzienne ujrzały barwne dzieje św. Klemensa Hofbauera, św. Jana Nepomucena, św. Alfonsa Marii Liguori oraz św. Gerarda Majelli. Oprócz katechez, w których opowiadaliśmy o świętych, o miłości Boga do nas, o Jego śmierci i zmartwychwstaniu, nie zabrakło także wspólnej Eucharystii, radosnych śpiewów czy modlitwy koronką do Miłosierdzia Bożego.

    Wspólna zabawa, malowanie, planszówki, gry integracyjne, czy „tańce-hulańce” były okazją do aktywnego spędzenia czasu z dziećmi i zawiązania z nimi relacji. Była to również okazja, aby być z dziećmi i pokazywać im, że dążenie do świętości, to codzienny wybór bycia lepszym w domu, w szkole czy podczas zabawy z rówieśnikami.

    Czas rekolekcji w Nowym Solońcu, dla nas animatorów, był również okazją poznania rumuńskiej kultury. Znaleźliśmy czas, aby zwiedzić bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Cacica oraz prawosławny Monastyr Humor. Napawaliśmy się pięknymi górskimi pejzażami, a także poznaliśmy Rumunię od kulinarnej strony, zajadając się lokalnymi przysmakami. Dzięki uprzejmości ks. Stanisława i mieszkającej w Nowym Solońcu Polonii, mogliśmy czuć się jak w domu.

    Wakacyjne rekolekcje „Wschodowe” były również dla nas animatorów, osobistymi rekolekcjami, w czasie których doznawaliśmy trudów misyjnej posługi, ale także ogromu radości i wdzięczności, że mogliśmy nieść Chrystusa tym najmniejszym. Wszystkie te radości i smutki, mogliśmy zanieść i ofiarować w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu, które odbywały się każdego wieczoru wraz z parafianami.

    Z Rumunii wyjechaliśmy przepełnieni radością spotkania z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim przeniknięci miłością Pana Boga i ubogaceni pobożnością naszych rodaków mieszkających w Nowym Solońcu.

    Marta Mądziel

    Udostępnij