• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Wakacyjne rekolekcje powołaniowe 2015

  U schyłku lata dziękujemy Panu Bogu za wszystkie cztery serie rekolekcji oraz cieszymy się obecnością 100 młodych ludzi, którzy zechcieli do nas przybyć, by przez kilka dni doświadczyć wspólnoty oraz duchowości redemptorystów.

  Ku zasmuceniu jednych, a radości innych zakończyły się wakacje. Z pewnością obfitowały one jak co roku w wiele wydarzeń o charakterze rekreacyjnym i duchowym. Wielu młodych ludzi brało udział w meetingach chrześcijańskich, koncertach, pielgrzymkach, dniach skupienia, rekolekcjach, obozach itp. Wśród wielu tego typu spotkań swoje miejsce miały też „Rekolekcje z redemptorystami” organizowane jak co roku przez Centrum Duszpasterstwa Powołań.

  Pierwsze z rekolekcyjnych spotkań, odbyło się w dniach 22-26 czerwca w Lubaszowej. Uczestniczyło w nim 15 maturzystów, studentów i pracujących zawodowo, którzy pod przewodnictwem o. Marka Kotyńskiego, starali się odkryć do czego powołuje ich Pan Bóg. Niewątpliwie cenną pomocą dla rekolektantów, było towarzyszenie im przez braci nowicjuszy dzielących się chętnie świadectwem swego powołania. Szczególnymi momentami rekolekcji były spotkania z o. Andrzejem Michoniem CSsR – misjonarzem z Albanii oraz o. Stanisławem Podgórskim CSsR, który w tym roku obchodził 70-lecie kapłaństwa.

  Na zakończenie pierwszej serii rekolekcji, dziewięciu uczestników zostało przyjętych do Zgromadzenia Redemptorystów przez Komisję, która obradowała pod przewodnictwem Prowincjała Prowincji Warszawskiej, o. Janusza Soka. Dziękujemy za nich Panu Bogu i otaczamy intensywną modlitwą.

  Dwie kolejne serie rekolekcji odbyły się również w Domu Rekolekcyjnym Redemptorystów w Lubaszowej w dniach 27.06-1.07 oraz 1-5.07. W pierwszej z nich, prowadzonej przez socjusza nowicjatu, o. Marcina Klamkę, uczestniczyło 21 młodych chłopców. Obok elementów duchowych nie zabrakło czasu na sport oraz różnorakie gry prowadzone w kawiarence. Szczególnym gościem tej serii rekolekcji był o. Krzysztof Przychocki CSsR – misjonarz z Brazylii, Który w barwny sposób przybliżył posługiwanie redemptorystów w tamtym kraju. W przededniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego udaliśmy się także do Tuchowa, by pokłonić się Matce Bożej oraz spotkać się z braćmi klerykami. Kolejną serię rekolekcji, na którą przybyło 44 uczestników, poprowadził duszpasterz akademicki z Torunia, o. Maciej Ziębiec CSsR. Pokaźna grupa rekolektantów mocno ożywiła lubaszowską górkę wnosząc na nią wiele radości i entuzjazmu. Także i ta grupa udała się do Tuchowa uczestnicząc tam w uroczystej Eucharystii odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem ordynariusza diec. tarnowskiej bpa Andrzeja Jeża.

  Kolejnym domem zakonnym redemptorystów otwierającym swoje podwoje przed uczestnikami rekolekcji powołaniowych, był klasztor w Bardo, w którym mieści się postulat Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W dniach 27-31.07 przeżywało tam swoje rekolekcje 20 chłopców z różnych miejsc Polski. Kazania i konferencje głosił zebranym o. Krzysztof Stankowski CSsR pracujący w Toruniu jako misjonarz i rekolekcjonista. W prowadzeniu rekolekcji pomagali także bracia postulanci i klerycy Podczas rekolekcji nie zabrakło również czasu przeznaczonego na rekreację. Wśród różnych atrakcji turystycznych, niewątpliwie największe wrażenie wywarł na uczestnikach spływ pontonowy na Nysie Kłodzkiej, który stał się okazją do zmagania z siłami natury, ale i do integracji. Wiele pozytywnych wrażeń przysporzyła również eskapada na Srebrną Górę, gdzie znajduje się potężna osiemnastowieczna twierdza warowna.

  Podczas tegorocznych wakacyjnych „Rekolekcji z redemptorystami” miało miejsce wiele innych wydarzeń, których nie sposób wyliczyć. Te, które zostały powyżej opisane dają i tak zaledwie blade wyobrażenie o tym, co się dokonuje podczas takich rekolekcji. Najważniejszego i tak nie da się przybliżyć, bo to co naprawdę najistotniejsze dokonywało się w sercach 100 młodych ludzi, którzy przyjęli zaproszenie od redemptorystów. Nasze rozmowy z nimi świadczą o tym, ze czas spędzony w Lubaszowej i Bardzie zaowocował znaczącym zbliżeniem z Panem Bogiem, który na różnorakie sposoby w tym czasie przemawiał do młodych. Cieszymy się z tego oraz z faktu, że jako redemptoryści zyskaliśmy wielu nowych młodych przyjaciół a Ci którzy są nam już znani, podtrzymują bliską relację z nami.

  o. Witold Baran CSsR, o. Piotr Grześkiewicz CSsR, Tuchów

  Jak zostać redemptorystą?

  Udostępnij