• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    W Tuchowie upamiętniono redemptorystów męczenników

    W Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie odsłonięto tablice upamiętniające dwóch wybitnych redemptorystów, męczenników II wojny światowej: sługę Bożego o. Józefa Palewskiego i sługę Bożego o. Kazimierza Smorońskiego, którzy pochodzili ze Starej Wsi i Nowego Rybia koło Limanowej. Tablice, które zostały wykonane w czarnym granicie, przedstawiają popiersia sług Bożych oraz wyrzeźbione złotymi literami podstawowe wiadomości o ich życiu. Zostały one ufundowane przez redemptorystów i czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej.

    Tablice pobłogosławił i odsłonił ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, podczas uroczystości odpustowych ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W homilii mówił on o potrzebie kształtowania życia chrześcijańskiego w rodzinach. Zaznaczył też, że w dzisiejszym świecie bardzo ważne jest odważne opowiedzenie się za wartościami i prawdami ustanowionymi przez Boga. Przykładem dla nas mogą być dwie postaci sług Bożych: o. Józef Palewskiego i o. Kazimierza Smorońskiego, redemptorystów, męczenników z czasów II wojny światowej. Biskup podkreślił, że ich umiłowanie Kościoła i Ojczyzny oraz ofiara z życia zaowocowały doniosłymi wydarzeniami dla rozwoju kultu Matki Bożej Tuchowskiej i dobra Zgromadzenia Redemptorystów.

    Z pewnością ich śmierć męczeńska zrodziła nowe powołania do służby Bożej. Z rodziny Sług Bożych pochodzi pasterz diecezji tarnowskiej oraz trzech prezbiterów, którzy byli obecni na Eucharystii. Świadkami tego wydarzenia byli również zaproszeni goście spośród krewnych o. Palewskiego i o. Smorońskiego (ok. 50 osób).

    ***

    Sługa Boży o. Józef Palewski CSsR urodził się 22 marca 1867 roku w Starej Wsi koło Limanowej. Był promotorem koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej i założycielem miesięcznika „Chorągiew Maryi”, wydawanego od 1904 r. przy sanktuarium tuchowskim. Pełnił posługę misjonarza ludowego i wychowawcy młodzieży zakonnej. Uczestniczył w wielkiej misji syberyjskiej w 1908 r. Opublikował też kilka książek i wiele artykułów. Został rozstrzelany przez Niemców na Woli w czasie Powstania Warszawskiego 6 sierpnia 1944 roku razem z 29 współbraćmi. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 17 września 2003 roku.

     

     

    Modlitwa o beatyfikację:

    Panie Jezu Chryste, Odkupicielu świata, racz wsławić chwałą ołtarzy swego sługę, Józefa Palewskiego, którego obdarzyłeś cnotą miłości, aby promieniował nią w całym swoim misjonarskim życiu aż do męczeńskiej śmierci. Za jego wstawiennictwem udziel mi łaski…, abym doznając Twego miłosierdzia wiernie kroczył drogami Ewangelii. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

    ***

    Sługa Boży o. Kazimierz Smoroński CSsR urodził się 18 lutego 1889 roku w Nowym Rybiu koło Limanowej. Ukończył studia biblijne na instytucie Biblicum w Rzymie, był wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie i redaktorem miesięcznika „Chorągiew Maryi”. W 1932 r. założył czasopismo dla kapłanów „Homo Dei’. Dał się poznać jako gorliwy czciciel Matki Bożej Tuchowskiej. organizator bractw i stowarzyszeń religijnych oraz propagator licznych dzieł misyjnych. Opublikował wiele artykułów biblijnych i pastoralnych. Został aresztowany przez gestapo i osadzony najpierw w więzieniu w Tarnowie. Zmarł 20 maja 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 17 września 2003 roku.

    Modlitwa o beatyfikację:

    Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty obdarzyłeś łaską sługę Twojego Kazimierza Smorońskiego, aby wytrwale głosił Ewangelię i cierpliwie znosił wszelkie przeciwności aż do męczeńskiej śmierci. Racz wynieść go do chwały ołtarzy, abyśmy pociągnięci jego przykładem mogli gorliwiej dążyć do świętości. Przez jego wstawiennictwo udziel mi łaski …, o którą z ufnością Cię proszę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

    Udostępnij