• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  W Toruniu powstanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

  Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II będzie kolejną instytucją kultury współtworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata.

  Istotnym zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku).

  Umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Lux Veritatis, dotycząca utworzenia muzeum, została podpisana 20 czerwca 2018 r. roku – w 98. rocznicę chrztu św. Jana Pawła II.

  – Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Odnosząc się do pojawiającej się w przestrzeni publicznej krytyki współpracy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis chciałbym przypomnieć, że toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą docenianą swego czasu m. in. przez Jana Pawia II, który w marcu 1994 r. podkreślał, że ,,cenny wkład Radia Maryja w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwa, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości” – przypomina wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działalność Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł. W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał minister kultury i dziedzictwa narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Fundacją Lux Veritatis.

  Muzeum „Pamięć i Tożsamość” to jedna z wielu instytucji kultury, które w ostatnim czasie tworzymy – podkreśla wicepremier prof. Piotr Gliński.

  – Niespełna miesiąc temu podpisaliśmy umowę na budowę prawdopodobnie największej w Polsce placówki muzealnej – Muzeum Historii Polski. To jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających w Polsce i Europie. W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę na współprowadzenie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Kilka miesięcy wcześniej powołaliśmy Muzeum Getta Warszawskiego, budujemy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – wskazuje minister kultury.

  Obecnie MKiDN współprowadzi, z różnymi podmiotami, 45 muzeów i instytucji kultury. Wśród podmiotów, z którymi współprowadzimy te instytucje, dominują samorządy lokalne, z których zdecydowana większość nie jest politycznie związana z Prawem i Sprawiedliwością.

  Poza samorządami MKiDN współprowadzi muzea i instytucje kultury z następującymi podmiotami: Fundacją Rodziny Józefa Piłsudskiego (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Fundacją Centrum Solidarności, NSZZ „Solidarność” (Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku), Stowarzyszeniem Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowym Centrum Muzyki (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach), Archidiecezją Krakowską (Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach), Archidiecezją Warszawską (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), Polskim Radiem S.A. (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”).

  Prawie wszystkie wyżej wymienione umowy o współprowadzeniu zostały podpisane przez poprzednie kierownictwa resortu.

  za: RIRM

  Udostępnij