• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  W Nowym Roku Benedykt XVI wspomina kolędę św. Alfonsa

  W homilii podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej w bazylice św. Piotra w Watykanie w pierwszym dniu 2009 roku, papież Benedykt XVI przywołał słowa słynnej kolędy św. Alfonsa Liguori „Tu scendi dalle stelle”, która jest dobrze znana i do dzisiaj śpiewana we Włoszech. Giuseppe Verdi powiedział kiedyś o niej: „Bez tej pastorałki Boże Narodzenie nie byłoby Bożym Narodzeniem”.
  Papież zacytował słowa tej kolędy, mówiąc o ubóstwie wybranym z miłości do ludzi przez samego Jezusa. Oto jego słowa z noworocznej homilii: „Takie ubóstwo wybrał sam Bóg. Zechciał urodzić się w ten sposób – ale możemy od razu dodać: zechciał żyć, a także umierać w ten sposób. Wyjaśnia to w prostych słowach św. Alfons Maria de Liguori w słynnej kolędzie, którą wszyscy we Włoszech znają: Choć jesteś świata Stworzycielem, nie masz pieluszek ani ognia, o mój Panie. O wybrane Dzieciątko, jakże to ubóstwo rozpłomienia moją miłość, ponieważ miłość uczyniła Cię ubogim. Oto odpowiedź: miłość ku nam skłoniła Jezusa nie tylko do tego, by stał się człowiekiem, lecz aby stał się ubogim”.
  W okresie świątecznym, kiedy śpiewamy w naszych kościołach i domach różne kolędy i pastorałki, warto rozpowszechnić wspomnianą kolędę założyciela redemptorystów. Została ona skomponowana przez św. Alfonsa w 1754 roku. Początkowo używano jej w dialekcie neapolitańskim. Papież Pius IX polecił przełożyć jej tekst na literacki język włoski. Jest ona również znana w tłumaczeniu i adaptacji polskiej pod tytułem „Zstąpiłeś z gwiazd dalekich”. A oto jej słowa w języku polskim:

  Zstąpiłeś z gwiazd dalekich,
  o Królu nieba,
  pod nędznej szopki strzechy,
  gdzie wiatr zawiewa.

  Mój Maleńki w żłóbku stajenki
  w niedoli płaczesz, z zimna drżysz!
  O Boże prawdziwy,
  Jak bardzo kochasz Ty
  tej ziemi niwy!

  Od Ciebie coś bezmiarów
  jest Stworzycielem,
  bierzemy hojność darów
  dobrodziejstw wiele.

  Mój Maleńki ……

  Ponieważ ta kolęda jest jak na razie mało rozpowszechniona w naszej Ojczyźnie, warto przy tej okazji wczytać się w jej słowa i zaintonować ją choćby w czasie rodzinnych spotkań przy blasku domowej choinki.

  Sylwester Cabała CSsR

  Aby posłuchać melodii i tekstu w języku orginalnym wejdź na multimedia.

  Udostępnij