• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  USA: redemptoryści w Baltimore wydają dokumenty imigrantom

  Parafialny dowód osobisty dla imigrantów bez uregulowanego pobytu w Stanach Zjednoczonych – z taką inicjatywą wyszła archidiecezja Baltimore przy wsparciu władz tego miasta. Każdy dokument zawiera imię, nazwisko i zdjęcie posiadacza, datę wydania, a także nazwę i dane kontaktowe parafii. Pomysłodawcy ufają, że nawet taki dokument pozwoli imigrantom nabrać odwagi w zgłaszaniu przestępstw policji oraz czuć się pewniej w kontakcie ze stróżami prawa.

  Pilotażową parafią programu od października 2018 r. jest parafia redemptorystów w Baltimore, Najświętszego Serca Jezusowego, ponieważ mieszka w niej wyjątkowo dużo takich imigrantów. Proboszcz, o. Bruce Lewandowski CssR wyjaśnił, że wydanie dowodu osobistego jest „małym gestem, który jednak zmienia życie i zmienia świat tego, kto ma go w swoim ręku”. I choć nie jest to oficjalny dokument wydawany przez władze, to jednak ludzie będą wiedzieli, że osoba się nim legitymująca „ma wsparcie burmistrza naszego wspaniałego miasta, ma wsparcie baltimorskiej policji, ma wsparcie naszego pasterza [arcybiskupa], tutaj, w archidiecezji Baltimore”.

  Posiadanie parafialnego dowodu osobistego umożliwi imigrantom pozbawionym legalnych dokumentów na zgłaszanie ewentualnych przestępstw, bycie świadkami, a także da im poczucie bezpieczeństwa w kontaktach z siłami porządkowymi. O inicjatywie zostali poinformowani wszyscy funkcjonariusze miejscowej policji.

  za: KAI, cssr.news

  Udostępnij