• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tuchów: od 16 lat węgierski biskup András Veres pielgrzymuje do Matki Bożej, by modlić się o powołania kapłańskie i zakonne

  Już od 16 lat do tuchowskiego sanktuarium Matki Bożej przybywa bp András Veres, ordynariusz diecezji Győr, obecnie także przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, by modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne w swojej diecezji.

  W tym roku modlił się za przyczyną Matki Bożej Tuchowskiej wraz z przełożonymi seminarium 24 lipca 2023 r.

  Bp András słysząc o powołaniowym charakterze tego miejsca, przejeżdża do Tuchowa od 2007 roku. Sam przyznaje, że przed laty w nuncjaturze pracował sekretarz, który był Polakiem i on zasugerował, aby przybyć tutaj, do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, ponieważ tutaj modlą się o powołania. I taką decyzję podjął zaraz gdy tylko został biskupem diecezjalnym, aby tam pielgrzymować. Dzięki Bogu, po 2-3 latach można było zauważyć pewne owoce tych pielgrzymek, ponieważ było więcej kandydatów do kapłaństwa w diecezji.

  Węgry również dotyka „kryzys powołań” jest wiele przyczyn tego zjawiska, wśród nich bp Veres mówi o sekularyzmie, który jest teraz bardzo mocno obecny w tym kraju; wielu ludzi żyjących tam jest obojętnych religijnie, nie ma też przekazu wiary, brakuje wychowania do wiary w wielu rodzinach.

  Księża i zakonnicy zmuszeni są bardzo często rozpoczynać ewangelizację od początku, ponieważ młodzi ludzie mają dobrą wolę, wykazują nawet zainteresowanie, ale nie potrafią się modlić, nie posiadają wiedzy o Kościele, o Biblii. Bardzo często osoby duchowne muszą uczyć katechizmu, to, co powinna czynić rodzina, tata i mama – ale oni, niestety, tego nie robią.

  Tak więc duchowni i osoby życia konsekrowanego wypełniając swoją misję, próbują odzyskać to, co zostało stracone, sami nie tracąc nadziei.  Z pewnością Jezus i Jego Matka Maryja są pomocą do tego aby odnaleźć zagubionych, wskazać im drogę i prosić o nowe powołania.

  Bp András Veres  w czasie spotkania w Tuchowie został zaproszony przez redemptorystów na Wielki Odpust Tuchowski w przyszłym roku. Biskup z radością przyjął tę propozycję mówiąc: „Tak jak powiedziałem, osobiście bardzo chętnie i z wielką radością przybędę modlić się tutaj, więc nie mogę odrzucić takiego życzliwego zaproszenia i będę starał się je zrealizować. Jeśli ja przybędę, mam pomysł, aby zaprosić ze mną pewne osoby, jakiś autokar, aby mogły mi towarzyszyć. Możemy w ten sposób modlić się razem o powołania, za diecezję, za Węgry i mam nadzieję że możemy zrealizować to nasze pragnienie”.

  Niech Maryja, Matka Tuchowska – wychowawczyni powołań wstawia się za młodzieżą stojącą przed ważnymi wyborami życia.

  Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wywiadem z ks. biskupem. ⇓⇓⇓

  o. Szczepan Hebda CSsR, Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów w Tuchowie

  WIĘCEJ: Gość Tarnowski: 300 uczestników pierwszej Sądeckiej Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa w intencji powołań

  WIĘCEJ: Tłumy pielgrzymów u Matki Powołań w Tuchowie
  Udostępnij