• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Trwa Bardzkie Lato Organowe

  Od czerwca do sierpnia co dwa tygodnie do Metropolitalnego Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie przyjeżdżają znani muzycy, by na odnowionym instrumencie zaprezentować swoje umiejętności.

  Ósmą edycję Bardzkiego Lata Organowego zainaugurowała legenda polskiej muzyki rozrywkowej Halina Frąckowiak przy akompaniamencie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dopełnieniem programu była natomiast recytacja tekstów Lwowskich i Jasnogórskich Ślubów Narodu, którą wykonał Michał Chorosiński.

  Gościem drugiego koncertu był Bernhard Gfrerer, znakomity austriacki organista z Salzburga, który zagrał „Toccatę F-dur” Muffata, „Offertorium C-dur” Grunbergera, Dietricha Buxtehude, Bacha i operę Mozarta „Ascanio in Alba”. Koncert zakończyły „Preludium D-dur” Schmidta i „Cantilene” Rhienberga.

  Trzecie muzyczne spotkanie odbyło się 23 lipca. Tym razem swoje umiejętności zaprezentowali Jakub Szmidt i Michał Botor. – Pierwszy z panów swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Jasnogórskim Chórze „Pueri Claromontani” w Częstochowie, a potem kontynuował na kierunku edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej w Akademii im. Jana Długosza w tym samym mieście. W 2017 r. rozpoczął studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Już po pierwszym roku zdobył II miejsce w Wielkim Turnieju Basów Polskich Akademii Muzycznych. Dwa lata później zdobył I nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria”. W 2019 r. zadebiutował na deskach Opery Śląskiej rolą Serwacego w dziele „Verbum nobile” – wymieniał o. Mirosław Grakowicz CSsR witając muzyków.

  O. proboszcz przybliżył też osiągnięcia zasiadającego za instrumentem organisty Michała Botora, również wielokrotnie nagradzanego, m.in. w Konkursie Młodych Kompozytorów „Mijusic” im. Janiny Garści, Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji czy Konkursie Organistów Archidiecezji Katowickiej.

  Duet zaprezentował m.in. „Preludium” i „Fugę d-moll” BWV 539, „Ave Maria” Lorenca, „W ciężkiej niedoli” Moniuszki czy „Sonatę a-moll” KV 310 Mozarta.

  Kolejny koncert Bardzkiego Lata Organowego już w piątek 6 sierpnia. Wystąpi wówczas małżeński duet Marii i Romana Peruckich z Gdańska Oliwy. Ostatni koncert zaplanowany jest na sobotę 28 sierpnia. Wówczas w Bardzie wystąpi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Maciej Bator przy organach.

  Red. / tekst i zdjęcia za: ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

  Udostępnij