• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Toruń: peregrynacja ikony MB Nieustającej Pomocy

  W tym roku nie odbędzie się tradycyjna procesja ulicami miasta Torunia do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Postanowiono więc, aby Matka w znaku ikony Nieustającej Pomocy wędrowała w dniach 21-27 czerwca 2020 r. do okolicznych parafii, aby wierni mogli stanąć przed jej obliczem w swojej własnej świątyni.

  W sobotę 21 czerwca, na tydzień przed uroczystością Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozpoczęła się miniperegrynacja. Miejsce rozpoczęcia nie mogło być inne: matka kościołów diecezji, czyli toruńska katedra świętych Janów.

  Uroczystość rozpoczęła wieczorem obrzędem powitania ikony w sobotni wieczór. Po wniesieniu ikony i ustawieniu na przygotowanym tronie słowo powitania wygłosił proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński, a także przedstawiciel rady parafialnej. Następnie rozpoczęło się nabożeństwo nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czasie której kazanie wygłosił redemptorysta o. Wojciech Zagrodzki.

  Po nowennie została odprawiona Msza św., gdyż tak dzieje się zawsze: szczera pobożność maryjna otwiera serca na Jej Syna i prowadzi do zjednoczenia z Bogiem. Po Mszy św. rozpoczął się czas modlitwy indywidualnej, który zakończył się wspólną modlitwą Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.

  A nazajutrz… ikona pozostała w świątyni i była dostępna dla wiernych aż do Mszy św., po której nastąpiło zakończenie doby nawiedzenia, a ikona odjechała do kolejnej parafii. Słowo Boże podczas Mszy św. w niedzielę wyglosił redemptorysta o. Wojciech Bieszke.

  W podobny sposób doba nawiedzenia odbywała się w kolejnych parafiach, które znalazły się na szlaku nawiedzenia: parafia konkatedralna św. Mikołaja w Chełmży i ponownie toruńskie parafie: MB Królowej Polski, św. Maksymiliana Kolbe, Niepokalanego Poczęcia NMP, Wniebowzięcia NMP i bł. Wincentego Frelichowskieg oraz sanktuarium Miłosierdza Bożego. Oprócz wspomnianych powyżej w prowadzenie doby nawiedzenia zaangażowali się również dwaj inni redemptoryści: o. Władysław Bodziony oraz o. Jarosław Krawczyk.

  W świątyniach gromadziła się zwykle kilkusetosobowa grupa wiernych. Zasadniczo w ciągu dnia zawsze była obecna w świątyni grupa osób. W niektórych parafiach program nawiedzenia został wzbogacony o dodatkowe nabożeństwa z inicjatywy własnej duszpasterzy. W niektórych parafiach wydarzenie nawiedzenia ikony Matki Bożej miało charakter ponadparafialny, czy nawet dekanalny, gdy zgromadzili się kapłani dekanatu razem ze swoimi wiernymi przybyłymi do kościoła  dekanalnego (np. w Chełmży).

  Ufamy, że ta inicjatywa umocniła więź wiernych i parafii z Matką Bożą Nieustajacej Pomocy, która jest główną Patronką diecezji toruńskiej, przygotowując do celebracji centralnej uroczystości w sobotę 27 czerwca. Niech przyniesie obfite owoce w sercach poszczególnych wiernych i całej Diecezji Toruńskiej.

  Uroczystość ta będzie transmitowana  przez TV Trwam (sobota 27 czerwca, godz. 18.00). Zapraszamy!

  o. Wojciech Zagrodzki CSsR, Toruń

  Udostępnij