• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Toruń: konsekrowani w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

  Już po raz trzeci osoby życia konsekrowanego z diecezji toruńskiej zgromadziły się 2 lutego 2024 r., w święto Ofiarowania Pańskiego – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, aby wspólnie dziękować Bogu za dar powołania do życia zakonnego i prosić o nowe powołania.

  W diecezji toruńskiej posługuje 13 żeńskich zgromadzeń zakonnych (w tym jedno klauzurowe) i 11 męskich. Są także przedstawicielki indywidualnych form życia konsekrowanego: dziewice i wdowy. Naszej modlitwie przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Cieszy nas obecność i serdeczność pasterza diecezji.

  Służbę liturgiczną pełnili alumni toruńskiego seminarium duchownego oraz niezawodni ministranci posługujący w sanktuarium. W liturgię zaangażowane były także siostry zakonne. Ważnym i wzruszającym dla nas momentem było wspólne ponowienie ślubów zakonnych. Po Mszy św. udaliśmy się na wspólny posiłek do stołówki Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

  W diecezji toruńskiej przeważają małe, kilkuosobowe domy zakonne. Jest także dom generalny sióstr pasterek w Jabłonowie Pomorskim oraz domy prowincjalne: sióstr szarytek w Chełmnie i sióstr elżbietanek w Toruniu. Dom zakonny redemptorystów w Toruniu przy ul. św. Józefa jest najliczniejszym męskim domem zakonnym.

  Duszpasterze sanktuaryjni; fot. Katarzyna Cegielska, AKSiM Toruń

  Udostępnij